PSL  |  Powiat kołobrzeski

zachodniopomorskie PSL

||

oficjalny serwis PSL
GRUDZIEŃ 2018

 Życzenia Noworoczne 2018/2019 od Prezesa Zachodniopomorskiego PSL

 Życzenia Noworoczne 2018/2019 od Prezes i Zarządu PSL | Powiatu kołobrzeskiego

 27 grudnia - 100. rocznica wybuchu Powstania Wlkp.

27 grudnia 2018 r. mija 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Powstanie Wlkp. wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed poznańskim hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy - zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.
W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.Więcej informacji znajdziecie na stronach:

 życzenia od Prezes i Zarządu PSL | Powiatu kołobrzeskiego

 świąteczne życzenia od Prezesa Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosława Rzepy

  życzenia Prezesa PSL kol. Władysława Kosiniaka-Kamysza


Kliknij aby powiększyć

 świąteczne życzenia od Redakcji Tygodnika Zielony Sztandar

 19 grudnia 2018 r. - ukazał się podwójny - ostatni w tym roku numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 51-52, 19-31 grudnia 2018 r.

W numerze m.in.:


AKTUALNOŚCI: Rośnie poparcie społeczne dla PSL - 7 proc.
ROLNICTWO: 60-lecie Europejskiej Rady Młodych Rolników
UNIA EUROPEJSKA: Tadeusz Dołęga-Mostowicz - pisarz i żołnierz
TRADYCJA: Zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 14 grudnia 2018 r. - 48. rocznica wydarzeń Grudnia '70 na Wybrzeżu.

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża (Gdańsk, Gdynia, Elbląg, Szczecin) i przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze.
Dziś mija 48. rocznica "Czarnego Czwartku" grudniowych wydarzeń na wybrzeżu. Symbolem tamtych tragicznych wydarzeń stał się bohater piosenki Janek Wiśniewski, którego ciało niesiono na drzwiach na czele pochodu ulicami Gdyni. Na zdjęciu, które utrwaliło tę scenę, niesiono osiemnastoletniego Zbigniewa Godlewskiego, pracownika Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej Pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. była krwawa. Bilans walk na Wybrzeżu był tragiczny.
Wg oficjalnych danych, zginęło 45 osób, 1165 odniosło rany, w tym 153 osoby rany postrzałowe.
Wszystkim im, "Jankom Wiśniewskim", "chłopcom z Grabówka, chłopcom z Chyloni", w rocznicę masakry na Wybrzeżu, winniśmy dziś wdzięczność i pamięć:
"Nie płaczcie matki, to nie na darmo,
Nad stocznią sztandar z czarną kokardą.
Za chleb i wolność i nową Polskę,
Janek Wiśniewski padł."
Więcej informacji, zdjęć, wspomnień znajdziecie na stronach:

Historyczna brama Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Gdańsk, Plac Solidarności.
Kliknij na fotkę aby powiększyć

 13 grudnia - rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

13 grudnia 2018 r. - 37. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Stan nadzwyczajny wprowadzony został 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z ówcześnie obowiązującą Konstytucją PRL.
Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 r.
W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych ze związkiem zawodowym Solidarność, a życie straciło ok. 40 osób, w tym 9 górników podczas pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek".Pełny tekst przemówienia gen. Jaruzelskiego wysłuchasz tu (kliknij na fotkę poniżej):

 12 grudnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 50, 12-18 grudnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Mobilizacja polityczna przed dwupakiem wyborczym
POLITYKA: Polska przyjmuje coraz więcej muzułmanów
HISTORIA: Tadeusz Dołęga-Mostowicz - pisarz i żołnierz
RAPORT: Proekologia w gminach do poprawki

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Świąteczne spotkanie seniorów ruchu ludowego Zachodniopomorskiego PSL

Seniorzy ruchu ludowego z Pomorza Zachodniego spotkali się na zaproszenie Prezesa Zarządu Wojewódzkiego wczoraj, 07 grudnia br., w siedzibie PSL w Szczecinie. Były kolędy, była polityka - ta mała lokalna i ta duża ogólnopolska ale nade wszystko była serdeczność i wdzięczność za ważny głos na temat bieżącej sytuacji w Stronnictwie i Polsce. Dziękujemy bardzo za taką piękną inicjatywę i za to, że mogliśmy wziąć udział w spotkaniu przyjaciół. Oczywiście nie mogło zabraknąć seniorów z PSL | Powiatu kołobrzeskiego. Była i nasza skromna delegacja pod przewodnictwem szefowej naszych seniorów kol. Krystyny Ciołek w składzie kol. Jerzy Jaguś, Tadeusz Balza i Robert Kołodziejczyk.Poniżej nasza krótka fotorelacja (kliknij na fotkę aby powiększyć)


 05 grudnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 49, 05-11 grudnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Sieć śmierci w Polsce
AKTUALNOŚCI: PSL gwarantem ciągłości programu 500+
SPOŁECZEŃSTWO: Polski senior wymyka się stereotypom. Z internetem za pan brat
RAPORT: Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 04 grudnia 2018 r. - Barbórka

BARBÓRKA - tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.
W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji.
Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

LISTOPAD 2017

 Zaproszenie na spotkanie seniorów ruchu ludowego Zachodniopomorskiego PSL

W imieniu Prezesa Zarządu i Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL w Szczecinie zapraszamy serdecznie na spotkanie świąteczne seniorów ruchu ludowego.
Proszę o zgłoszenia i potwierdzanie obecności do 03 grudnia 2018 r. u prezesów gminnych.

 188. Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Dzień Podchorążego29 listopada 1830 r., ok. godz. 18:00, ppor. Piotr Wysocki wszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty w Łazienkach, przerwał zajęcia z taktyki - wygłosił mowę i wyruszył na czele grupy podchorążych na Belweder. Podczas akcji powstańczej zdobyto Belweder i Arsenał. Niestety z rąk powstańców zginęło 6 polskich generałów. Wielki Książę Konstanty zdołał jednak uciec poza Warszawę. W czasie Powstania Listopadowego 140 tys. ludzi prowadziło walkę zbrojną z największą w tamtym okresie potęgą militarną Europy, odnosząc w niej nawet poważne sukcesy. Był to największy zryw niepodległościowy skierowany przeciwko Imperium Rosyjskiemu.
Niech to Święto będzie okazją do refleksji, pamięci o tych co polegli w Powstaniu Listopadowym za ojczyznę...
Cześć i chwała Bohaterom !!!Dzień Podchorążego - święto obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń z nocy 29 listopada 1830 roku, w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe.
Z tej też okazji wszystkim podchorążym - słuchaczom wyższych uczelni wojskowych - życzymy osiągnięcia upragnionych szlifów oficerskich, a żołnierzom, pracownikom cywilnym wojska związanym z tymi uczelniami życzymy satysfakcji z wykonywanych zadań, awansów na kolejne stopnie wojskowe.
z najlepszymi życzeniami

Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

 28 listopada 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 48, 28 listopada - 04 grudnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Nasz DROGI rząd. Wszystko drożeje
AKTUALNOŚCI: Adam Struzik wybrany gospodarzem Mazowsza
HISTORIA: Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie
RAPORT: Zielona energia dostała zadyszki

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 26 listopada 2018 r. - Relacja z wyjazdu do Kielc i Wierzchosławic

W dzisiejszej Gazecie Kołobrzeskiej Nr 47 (1229) 23.11.2018 na str.10 ukazała się informacja wraz ze zdjęciem z naszego pobytu w Kielcach wraz z opisem naszej wizyty z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zapraszamy do lektury:

 23 listopada 2018 r. - wybory władz Województwa Zachodniopomorskiego

W piątek, 23 listopada 2018 roku w Szczecinie została podpisana Umowa o współpracy dla Pomorza Zachodniego w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w kadencji 2018-2023. Sygnatariuszami tej umowy są przedstawiciele zachodniopomorskich struktur: Polskiego Stronnictwo Ludowego, Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W wyniku tego porozumienia, na pierwszej sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wybrano Zarząd Województwa i Prezydium Sejmiku.

Olgierd Geblewicz został wybrany Marszałkiem Województwa
Jarosław Rzepa - Wicemarszałek Województwa
Tomasz Sobieraj - Wicemarszałek Województwa
Janusz Gromek - Członek Zarządu Województwa
Stanisław Wziątek - Członek Zarządu Województwa.

Maria Ilnicka-Mądry została wybrana Przewodniczącą Sejmiku
Teresa Kalina - Wiceprzewodnicząca Sejmiku
Zbigniew Chojecki - Wiceprzewodniczący Sejmiku
Zygmunt Dziewguć - Wiceprzewodniczący Sejmiku.

Szanowni Państwo
Koleżanki i Koledzy

Dziś decyzją radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zostałem obdarzony zaufaniem i powierzono mi funkcje wicemarszałka Pomorza Zachodniego.
Serdecznie dziękuję za wsparcie, życzliwe telefony, SMS-y, e-maile i słowa otuchy w tym trudnym okresie powyborczym.
Jedno mogę dziś obiecać, że nadal będę pomagał tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują i o nią do mnie się zwrócą.

Jarosław Rzepa

 21 listopada 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 47, 21-27 listopada 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Czy potrzebujemy europejskiej armii?
AKTUALNOŚCI: Kosiniak-Kamysz liderem zaufania wśród szefów partii politycznych
TARGI I WYSTAWY: MLEKO EXPO 2018
RAPORT: Niepewna przyszłość

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 21 listopada 2018 r. - Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego - święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990. Data 21 listopada wybrana dla upamiętnienia spotkania w miejscowości Charzykowy w 1989 roku, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.

 20 Listopada 2018 r. - Posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego.

W dniu 20 Listopada 2018 r., o godz. 18:00, odbyło się w Zieleniewie posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski. W posiedzeniu tym uczetniczyli: kol. Helena Rudzis-Gruchała, Lech Bany, Julian Figuła, Robert Kołodziejczyk, Bogusława Kozłowska, Paweł Adamczak, Jerzy Jaguś, Robert Jaruzel, Bogdan Mordarski, Robert Piskorz, Eugeniusz Piątek, Halina Lewandowska, Jadwiga Jakóbicka.
Posiedzenie otworzyła i powitała wszystkich obecnych Prezes Zarządu Powiatowego kol. Helena Rudzis-Gruchała, po czym zaproponowała przegłosowanie n/w porządku obrad:

1. Omówienie sytuacji po wyborach samorzadowych 2018.
2. Informacja z tematyką poruszaną na posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego PSL.
3. Omówienie stanu przygotowań do przyszłorocznego Balu Noworocznego PSL.
4. Przyjęcie uchwały dotyczącej desygnowania przedstawiciela PSL na stanowisko etatowego członka Zarządu Powiatowego Powiatu Kołobrzeskiego.
5. Sprawy bieżące.

Po przyjęciu porządku obrad głos zabrała kol. Helena Rudzis-Gruchała. Zapoznała obecnych z przebiegiem prac przygotowawczych do pierwszej sesji rady powiatu, z podsumowaniem wyborów samorządowych oraz pierwsze przymiarki do objęcia funkcji w radzie powiatu.
Następnie kol. Lech Bany zrelacjonował tematykę poruszaną na posiedzeniu zarządu wojewódzkiego PSL. Omówił sytuację po wyborach do sejmiku wojewódzkiego.
Kolejnym punktem posiedzenia był Bal Noworoczny. Wybrano komitet organizacyjny. Ustalono wstepny termin na 02 lub 09 luty 2019, lokalizacja taka sama jak w latach poprzednich tj. Sala Balowa FREGATA.
Najważniejszym punktem tego posiedzenia było podjęcie uchwały desygnującej przedstawiciela PSL na stanowisko etatowego członka zarządu Powiatu Kołobrzeskiego. W wyniku głosowania zdecydowana ilością głosów, przy jednym głosie sprzeciwu kol. Roberta Kołodziejczyka przyjęto uchwałę, w której wybrano kol. Helenę Rudzis-Gruchałę do pełnienia funkcji etatowego członka zarządu powiatu..
Na zakończenie w sprawach bieżących kol. Bogdan Mordarski omówił wyjazd naszej trzyosobowej delegacji do Kielc i Wierzchosławic. Kol. Robert Kołodziejczyk pokazał podziękowanie jakie otrzymaliśmy w Kielcach za nasz wkład finansowy w budowę pomnika Wincentego Witosa. Na tym posiedzenie zakończono.

 14 listopada 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 46, 14-20 listopada 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Sztuczna inteligencja: nasz przyjaciel, czy śmiertelny wróg?
AKTUALNOŚCI: PSL - nie będzie żadnych koalicji z PiS w sejmikach
POLITYKA: Waldemar Pawlak - PSL osiągnął dobry wynik
GOSPODARKA: Nie ma komu budować dróg

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 14 listopada 2018 r. - Dzień Seniora

Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym:
1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora.
Wszystkie powyższe daty mają jednak ten sam cel jakim jest kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie działań mających na celu zapewnienie im godnego życia.
Jednak priorytetowym celem jest walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie im dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Szczególny charakter mają inicjatywy zrzeszania się seniorów w stowarzyszeniach, klubach czy Uniwersytetach Trzeciego Wieku a na wsiach w Kołach Gospodyń Wiejskich.

 11 listopada 2018 r. - 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach.

Motto:
"Polska winna być zawsze naszym największym dobrem
i własnością całego narodu.
Państwem niepodległym, przyjaznym
oraz pielęgnującym dobra najwyższe."


W 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę,
z Zaduszek Witosowych w Wierzchosławicach,
wychowani w duchu wartości ruchu ludowego,
które całym swoim życiem i działaniem uosabiał Wincenty Witos.
Kolejnym pokoleniom Polaków.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa


11 listopada 2018 r. o godz. 09:30 stawiliśmy sie punktualnie w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach aby wziąć udział w mszy św. w intencji ś.p. Wincentego Witosa - twórcy niepodległości Polski w 100. rocznicę jej odzyskania. Po mszy św. w asyście kosynierów, orkiestry, licznie przybyłych pocztów sztandarowych z udziałem naczelnych władz partii, posłów, europosłów, w barwnym korowodzie przeszliśmy na pobliski cmentarz aby pod grobem Wincentego Witosa uczestniczyc w corocznych Zaduszkach Witosowych.
"My jesteśmy w naszej, można powiedzieć, politycznej Częstochowie, w naszym miejscu, z którego od pokoleń, jak ze źródła, czerpiemy myśl polityczną, społeczną, patriotyczną i narodową od największego przywódcy polskich ludowców, największego prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, premiera naszej wolności - Wincentego Witosa" - mówił do nas - zgromadzonych prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
W taki oto sposób ludowcy uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 73. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz 33. rocznicę śmierci Stanisława Mierzwy.

"Rekordzistą dzisiejszych Zaduszek jeśli chodzi o ilośc kilometrów jest delegacja z Kołobrzegu - witamy Was serdecznie..."
Był to bardzo miły, szczególnie dla nas, moment przedstawiania przybyłych gości, gdzie wśród parlamentarzystów, samorządowców, kierownictwa PSL wymieniono i nas - ludowców z Kołobrzegu i z całego Zachodniopomorskiego PSL.


Kliknij na fotki powyżej aby obejrzeć filmy w serwisie

Okolicznościowe życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę złożył Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew DrągNasza fotorelacja (kliknij na fotkę poniżej aby powiekszyć):
 10 listopada 2018 r.- Odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa w Kielcach

09 listopada 2018 r. o godz. 21:00 wyruszyliśmy w podróż do Kielc aby wziąć udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa. Po drodze zabieraliśmy ludowców z innych powiatów zachodniopomorskiego PSL. Już po północy, 10 listopada byliśmy w komplecie, prezes Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosław Rzepa przywitał sie z cała ekipą i zapoznał nas z planem wyjazdu. A planowany wyjazd był bardzo bogaty i napięty, terminy goniły. W godzinach porannych, po śniadaniu zwiedziliśmy ruiny zamku w Chęcinach. Tam mieliśmy pierwszą lekcję historii. Niestety ze względu na mgłę nie dane nam było podziwiać widoków okolicy z wysokości murów obronnych zamku. Ale przewodnik opowiadał nam tak przekonywująco, że uwierzyliśmy - będziemy musieli tu powrócić z rodziną aby to sprawdzić. Specjalnie dla nas oddano salwę z armatek zamkowych oraz zatańczyły damy mieszkające na zamku. Wszyscy mężczyźni odkryli w sobie bakcyla rycerstwa.


Nie mogliśmy dłużej pozostać w klimacie rycerstwa bo niestety musieliśmy wyruszyć w dalszą drogę do Kielc.
Kieleckie uroczystości odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa rozpoczęły się w sobotę 10 listopada 2018 r. w południe od mszy św. w kościele Św. Wojciecha.Po mszy św. przemaszerowaliśmy na skwer u zbiegu ulic Bodzentyńskiej i Kościuszki gdzie wzieliśmy udział w uroczystym odsłonięciu pomnika Wincentego Witosa. Wśród licznie przybyłych delegacji ludowców, samorządowców, służb mundurowych, kierownictwa partii z Prezesem PSL kol. Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele, parlamentarzystów, był także prawnuk Wincentego Witosa - Marek Steindel. Bardzo miłym akcentem tej uroczystości były występy kieleckiego aktora Lecha Sulimierskiego, który bardzo sugestywnie cytował słowa Wincentego Witosa, a także wykonanie przez uczennicę Szkoły Podstawowej w Węgleszynie Martyny Stępień "Piosenki o Witosie" autorstwa Doroty Grobelnej. W swoim przemówieniu Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił sylwetkę Wincentego Witosa.
Z kolei prezes Świętokrzyskiego PSL kol. Adam Jarubas podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła, wśród nich i nas wymieniono. Pomnik poświęcił ks. Jan Tuśnio. Po uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem biało-czerwone wieńce kwiatów.
I tu, pod pomnikiem trzykrotnego premiera RP, jednego z ojców niepodległości Polski Wincentego Witosa, podczas tych uroczystości przeżyliśmy drugą tego dnia lekcję historii i pierwszą patriotyzmu. Bardzo miłym akcentem było wymienienie przez prowadzących delegacji Zachodniopomorskiego i Kołobrzeskiego PSL. Zostaliśmy także wyróżnieni pamiątkowym obrazem z dedykacją - byliśmy bardzo dumni.
Kliknij poniżej aby obejrzeć film w serwisie


Nasza fotorelacja:
Relacje z uroczystości w mediach lokalnych:


Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się w dalszą podróż. Tym razem korzystając z okazji zwiedziliśmy jeszcze Jaskinię RAJ w Chęcinach. Przekraczając bramę tego muzeum przenieśliśmy się do czasów neandertalczyka. To kolejna tego dnia lekcja historii. Tego co zobaczyliśmy nie da się opowiedzieć, tam trzeba po prostu pojechać i zobaczyć. Po powrocie do rzeczywistości udaliśmy się na nocleg w Hotel Cristal Park w Tarnowie.
Jutro będziemy uczestniczyć w Zaduszkach Witosowych w rodzinnych Wierzchosławicach.

 07 listopada - Podsumowanie kampanii samorządowej 2018

07 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w Karczmie Solnej spotkaliśmy się w gronie ludowców, kandydatów na radnych wszystkich szczebli w wyborach samorządowych 2018 aby podsumować i podziękować wszystkim za udział i zaangażowanie w wyborach samorządowych.
Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem Roty - hymnu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Prowadzący spotkanie kol. Robert Kołodziejczyk powitał i przedstawił prezesów organizacji powiatowej i gminnych kół PSL, nowo wybranych radnych, wszystkich kandydatów na radnych, członków i sympatyków PSL | Powiatu Kołobrzeskiego. Następnie przedstawił w prezentacji multimedialnej przebieg minionej kampanii wyborczej skupiając uwagę na jej najważniejszych elemnetach i wydarzeniach.
Po zakończonej prezentacji głos zabrali prezesi organizacji powiatowej i gminnych - podsumowując własne kampanie gminne.

Nasza fotorelacja (kliknij na fotkę aby powiększyć):

 Zaproszenie na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski


Kołobrzeskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski rozpoczną się 11 listopada 2018 r., o godz.12:00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej.
Po zakończeniu uroczystości religijnych barwnym korowodem przemaszerujemy ulicami miasta pod pomnik I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego by tam wziąć udział w zgromadzeniu patriotycznym z udziałem kompani honorowej WP. W planie tej uroczystości jest odśpiewanie hymnu państwowego, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem ojca polskiej niepodległości. Po zakończeniu uroczystości barwnym korowodem przemaszerujemy na dziedziniec przed kołobrzeskim ratuszem gdzie wspólnie będziemy śpiewali pieśni patriotyczne i wysłuchamy koncertu "Razem dla Niepodległej" zespołu tańca ludowego Staropolanie - Wielkopolska.
Szcegółowy plan obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski na plakacie (kliknij aby powiększyć <<< po lewej stronie).

 07 listopada 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 45, 07-13 listopada 2018 r.

W numerze m.in.:


AKTUALNOŚCI: Prezes PSL - Dziura w drodze nie ma barw politycznych
RAPORT: Niesprawiedliwy Start
HISTORIA: Chłopi i ruch ludowy w walce o niepodległość
ROLNICTWO: Pomoc dla poszkodowanych w 2017 roku

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 100-lecie odzyskania niepodległości Polski


Kołobrzeskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski rozpoczną się 11 listopada 2018 r., o godz.12:00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej.
Po zakończeniu uroczystości religijnych barwnym korowodem przemaszerujemy ulicami miasta pod pomnik I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego by tam wziąć udział w zgromadzeniu patriotycznym z udziałem kompani honorowej WP. W planie tej uroczystości jest odśpiewanie hymnu państwowego, apel pamięci, salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem ojca polskiej niepodległości. Po zakończeniu uroczystości barwnym korowodem przemaszerujemy na dziedziniec przed kołobrzeskim ratuszem gdzie wspólnie będziemy śpiewali pieśni patriotyczne i wysłuchamy koncertu "Razem dla Niepodległej" zespołu tańca ludowego Staropolanie - Wielkopolska.
Szcegółowy plan obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski na plakacie (kliknij aby powiększyć <<< po lewej stronie).

 Zaproszenie na wyjazd do Kielc i Wierzchosławic

Już w najbliższą sobotę 10 listopada 2018 r., w Kielcach odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa.
Z inicjatywy kieleckich ludowców powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach. Przewodniczącym Komitetu został kol. Adam Jarubas a Sekretarzem kol. Józef Szczepańczyk.
I my kołobrzescy ludowcy dołożyliśmy nie raz cegiełki na budowę tego Pomnika. Przypomnę tylko zbiórki podczas naszego corocznego Balu w m-cu lutym a także zbiórkę na II rajdzie Pieszym 18-go marca.
Wpłacaliśmy także indywidualnie przelewami na konto. Dzisiaj mamy zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa do Kielc.


Po tych uroczystościach w Kielcach, już na następny dzień 11-go listopada 2018 r. w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości spotykamy się, jak co roku na Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach.

Chętni na wyjazd proszę zgłaszać się do kol. Roberta Kołodziejczyka tel. 792-624 54O

 04 listopada 2018 - II tura Wyborów Samorządowych.

04 listopada 2018 r. o godz. 21:00 zakończyły się w Kołobrzegu Wybory Samorządowe 2018.
W II turze wyborów Anna Mieczkowska zmierzyła się z Jackiem Woźniakiem, wygrywając stosunkiem głosów 8087 (51%) : 7770 (49%).

Anna Mieczkowska - Prezydentem Miasta Kołobrzeg
GRATULUJEMY !!!


Po raz kolejny okazało się, że 317 głosów zadecydowało o wyborze....
może to właśnie głosy kołobrzeskich ludowców zdecydowały o tej wygranej?
P.S.
w poprzednich wyborach to 637 głosów zdecydowało o wygranej Janusza Gromka
Oficjalne wyniki wyborów można obejrzeć na stronach PKW

  01 listopada - Dzień Wszystkich Świętych

PAŹDZIERNIK 2017

 31 października 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 44, 31 października - 06 listopada 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: PSL języczkiem u wagi w samorządach
AKTUALNOŚCI: Polskie Stronnictwo Ludowe na podium wyborów samorządowych
RAPORT Postępujący demontaż samorządności terytorialnej

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Już 04 listopada 2018 r. - II tura Wyborów Samorządowych.

Motto:
"Nie chcę używać wielkich słów,
ale to wtedy naród decyduje i to jest święto demokracji.
Jest to dzień, w którym rola i uprawnienia obywatela radykalnie się zwiększają po to,
by przekazać władzę na przyszłość w dobre ręce."

ks. kard. Kazimierz Nycz Wybory Samorządowe 2018 - podsumowanie.

Szanowni Mieszkańcy miasta Kołobrzeg i gmin Powiatu Kołobrzeskiego!

Wybory samorządowe 2018 do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, rad gmin i rady miasta już za nami. Pozostała nam do rozstrzygnięcia w II turze jeszcze tylko kwestia wyboru Prezydenta Miasta Kołobrzeg. Pragniemy podziękować Państwu za głosy oddane na kandydatów z list PSL jak i komitetów koalicyjnych w wyborach do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu i rad gmin.
Przede wszystkim chcemy podziękować za tak dużą mobilizację i wysoką frekwencję wyborczą.
Zaufanie, którym nas Państwo obdarzyliście jeszcze bardziej zobowiązuje nas do ciężkiej i sumiennej pracy na rzecz naszych małych ojczyzn: miasta, powiatu i miejscowości naszych gmin. Wszystkie krytyczne głosy, które pojawiły się w różnych miejscach w trakcie kampanii wyborczej jeszcze bardziej nas do tego mobilizują.
Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę kampanię wyborczą. Zarówno naszym członkom, sympatykom a także ich znajomym i przyjaciołom, a przede wszystkim wszystkim samym kandydatom. Te wybory pokazały, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest partią potrzebną na politycznej scenie naszego województwa, powiatu czy w naszych gminach. Nasza oferta programowa dla samorządów była słuszna i wolą naszych wyborców dalej będzie kontynuowana. Mamy również nadzieję, że zachęciliśmy mieszkańców do większej aktywności na rzecz naszych lokalnych społeczności.
Jesteśmy otwarci na współpracę ale na zasadach partnerskich, poszanowania i szacunku do naszych poglądów, dlatego zapraszamy wszystkich niezależnie od poglądów politycznych do wspólnego działania na rzecz mieszkańców.
Chcialibyśmy także podziękować za wszystkie wyrazy sympatii i otrzymane gratulacje po ogłoszeniu wyników wyborów - zarówno te telefoniczne, e-mailowe, jak i na portalach społecznościowych.
Pozostał jeszcze jeden rozdział tych wyborów samorządowych - II tura wyborów na Prezydenta Miasta Kołobrzeg.

Aniu - trzymamy za ciebie kciuki !!!
Prosimy o zaufanie i głos 04 listopada 2018 r. oddany na Annę Mieczkowską !!!
Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów samorządowych do sejmiku, rady powiatu, rad gmin:


Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego:

Rada Powiatu Kołobrzeskiego:

Prezydent Miasta Kołobrzeg i Rada Miasta Kołobrzeg:

Rada Gminy Kołobrzeg:

Rada Gminy Rymań:

 

PISKORZ Robert Edmund

MANDAT - TAKBEZ GŁOSOWANIA

WYWROT-PIĄTEK Jolanta Józefa

MANDAT - NIE36 GŁOSÓW

RUCIŃSKI Grzegorz Szczepan

MANDAT - TAK54 GŁOSÓW

DYBOWSKA Marta Gabriela

MANDAT - TAKBEZ GŁOSOWANIA

PIETRASZ Roman Dariusz

MANDAT - NIE36 GŁOSÓW

POPIOŁEK Stanisław Andrzej

MANDAT - NIE16 GŁOSÓW
 

Rada Gminy Dygowo:

 

JANICKA Agnieszka Iwona

MANDAT - NIE55 GŁOSÓW

DYJAK Marcin Paweł

MANDAT - TAK82 GŁOSÓW

GŁOGOWSKI Przemysław Krzysztof

MANDAT - NIE62 GŁOSÓW

KOWNACKA Renata Urszula

MANDAT - NIE34 GŁOSÓW

WOJCIECHOWSKI Dariusz Edmund

MANDAT - NIE46 GŁOSÓW

MAKOWSKA Monika Krystyna

MANDAT - NIE25 GŁOSÓW

POKUSA Lucyna Urszula

MANDAT - TAK55 GŁOSÓW

MINKIEWICZ Marta Beata

MANDAT - NIE58 GŁOSÓW

SIUCIAK Leonard Leszek

MANDAT - NIE16 GŁOSÓW

IWICKA Karolina Paulina

MANDAT - NIE42 GŁOSÓW
 

Rada Gminy Siemyśl:https://youtu.be/RgwbJvtwPYg

 24 października 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 43, 24-30 października 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Dobry wynik PSL w wyborach samorządowych
AKTUALNOŚCI: Senator Libicki przechodzi do PSL
POLITYKA Polacy bardziej dumni z Polski za rządów PO-PSL niż za PiS
GOSPODARKA Zmiany w zakazie handlu są pewne. Pomysł wciąż dzieli Polaków

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 21 października 2018 - Wybory Samorządowe.

Motto:
"Nie chcę używać wielkich słów,
ale to wtedy naród decyduje i to jest święto demokracji.
Jest to dzień, w którym rola i uprawnienia obywatela radykalnie się zwiększają po to,
by przekazać władzę na przyszłość w dobre ręce."

ks. kard. Kazimierz Nycz


 20 października 2018 - Impreza urodzinowa kol. Bogdana Mordarskiego.60-tka Ci stuknęła, starość chyba się zaczęła.
Nie miej jednak obaw żadnych, bo przyjaciół masz zaradnych.
Zawsze chętnie Ci pomogą, bo jesteś im osobą drogą,
A dziś przyszli z prezentami i szczerymi życzeniami.
Życzymy Ci szczęścia, wiele radości, stu lat życia i pomyślnej przyszłości.
Niech los z oczu jednej łzy Ci nie wyciśnie, niech w życiu układa Ci sie pomyślnie !!!


z najlepszymi życzeniami

Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

 19 października - 34. Rocznica tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem "Solidarności" i najbardziej znanym z księży prowadzących msze za ojczyznę. 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB porwali, torturowali i bestialsko zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę w pobliżu Górska pod Toruniem.
Zabito go za jego działalność i pogląd na ówczesną sytuację polityczną. Przez 11 dni, aż do 30 października, kiedy to odnaleziono ciało ks. Jerzego, w całym kraju odbywały się czuwania i modlitwy za jego bezpieczny powrót. Wiadomość o jego morderstwie stała się dla wielu Polaków szokiem. Pogrzeb zamordowanego, który odbył się 3 listopada w Warszawie, stał się wielką manifestacją - szacuje się, że wzięło w nim udział ok. 600 tys. osób.
Kolejna rocznica jego śmierci przypomina o zbrodniach systemu komunistycznego w Polsce.
Więcej informacji nt ks.Jerzego Popiełuszki przeczytasz


  Ostatnie pożegnanie mjr Janusza Orszta i jego małżonki Marii Czaplickiej-Orszt

Cześć Ich Pamięci !!!      [']_ [']_ [']

 16 października - 40. Rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Wieczorem 16 października 1978 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość z Watykanu. Po śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał tylko 33 dni, 111 kardynałów na konklawe wybrało arcybiskupa Karola Wojtyłę, który przyjął imię Jan Paweł II. Po 455 latach nowym papieżem nie był Włoch.
Wierni, którzy pojawili się w Watykanie o godzinie 18:18 zobaczyli biały dym symbolizujący wybór nowego papieża. Początkowo tłum zamarł, jednakże później pytano się, skąd pochodzi.
Po chwili niepewności Jan Paweł II przemówił w języku włoskim:
"Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu.
Powołali go z dalekiego kraju,
ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji (...).
Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim.
Gdybym się pomylił, poprawcie mnie."

Zdanie to spotkało się z wielkim aplauzem, a papież wzbudził sympatię u włoskich wiernych.
Więcej informacji nt wyboru papieża znajdziesz TU


 17 października 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 42, 17-23 października 2018 r.

W numerze m.in.:


Unia Europejska poprawia życie Europejczyków - rozmowa z Josephem Daulem, przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej
AKTUALNOŚCI: Deklaracje kandydatek PSL w wyborach samorządowych
WYBORY 2018: Musimy zrobić wszystko, żeby uratować wolne wybory

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, a od 1982 roku jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie święto to nadal nazwane jest Dniem Nauczyciela.


  13 października - Dzień Ratownictwa Medycznego

Motto:
"Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat"
Talmud

Dzień Ratownictwa Medycznego - święto polskiego ratownictwa medycznego, po raz pierwszy obchodzone w 2006 roku w Wyszkowie w województwie mazowieckim.
Zostało ono powołane Ustawą z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Patronem święta jest błogosławiony Gerard - założyciel zakonu szpitalników.Szanowni pracownicy Ratownictwa Medycznego !!!
Z okazji Waszego święta wszystkim kołobrzeskim ratownikom medycznym pragniemy podziekować za pełną poświęcenia i oddania pracę w trudnych i wymagających warunkach, w wyścigu z czasem.
Wasza praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem.
Wszystkim Wam - Ratownikom Medycznym życzymy wytrwałości, satysfakcji i poczucia dobrze pełnionej misji w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.
z najlepszymi życzeniami

Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

  12 października - 75. rocznica Bitwy po Lenino.
Chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. gen. Tadeusza Kościuszki.


Motto:
"Poległym w bitwie pod Lenino jesteśmy winni pamięć i szacunek
na równi z wszystkimi innymi żołnierzami, którzy przelali krew
walcząc o wolną Polskę na wielu frontach II wojny światowej.

gen. Franciszek Gągor


75 lat temu, w dniach 12-13 października 1943 r., nieopodal wsi Lenino, na Białorusi rozpoczęła się krwawa bitwa pomiędzy polską 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w składzie 33 Armii ZSRR a Wehrmachtem.
Podczas bitwy pod Lenino Niemcy stracili blisko 1,4 tys. żołnierzy, a ponad 320 dostało się do niewoli. Straty 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki to 510 zabitych, 1776 rannych, 652 zaginionych. Straty te stanowiły około 20 proc. stanu osobowego dywizji.

fragment przysięgi żołnierzy 1 Dywizją Piechoty im. Generała Tadeusza Kościuszki
"Przysięgam Ziemi Polskiej i Narodowi Polskiemu,
że do ostatniej kropli krwi, do ostatniego tchu
zwalczać będę wroga - Niemca
"Więcej informacji nt Bitwy pod Lenino na stronach:

 10 października 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 41, 10-16 października 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Chiński świat
AKTUALNOŚCI: Dość bezczynności w sprawie rolników!
RAPORT: Ukraińscy studenci w Polsce - motywacje, korzyści, wyzwania
SAMORZĄD: Morskie wsparcie działań na Pomorzu Zachodnim

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 09 październik 2018 - spotkanie z Prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem09 pażdziernika 2018 r. o godz. 18:30 w gospodarstwie Stary Folwark w miejscowości Radowo Małe odbyło się jedno z ostatnich spotkań wyborczych mieszkańców oraz kandydatów na radnych z Prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego kol. Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Była to okazja do bezpośredniego poznania osoby prezesa, przedstawienia naszego programu samorządowego, który został upubliczniony jako pierwszy w Konwencji Krajowej w Kraśniku na poczatku bieżącego roku. Wśród gości byli m.in. prezes Zachodniopomorskiego PSL - kol. Jarosław Rzepa, Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Łobzie kol. Paweł Marek i kandydaci na radnych z terenu gospodarzy.

  08 października - 78. rocznica powstania Batalionów Chłopskich

Dzisiaj mija 78. rocznica powstania Batalionów Chłopskich.
Była to formacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 170 tys. ludzi. Po Armii Krajowej była to druga co do liczebności formacja zbrojna w okresie II wojny światowej, posiadała około 300 oddziałów specjalnych prowadzących akcje sabotażowe i bojowe, jej straty (do rozwiązania w marcu 1945) wynosiły około 7 000 żołnierzy. Działała głównie na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce. Głównym celem działania żołnierzy BCh była obrona ludności polskiej wsi przed terrorem okupacyjnym oraz eksploatacją gospodarczą. Przeciwdziałając rabunkowej gospodarce wroga organizowano akcje dywersyjne, polegające na: paleniu tartaków i składów drewna, unieruchamianiu gorzelni i mleczarń, niszczeniu magazynów, niszczeniu akt kontyngentowych i kartotek w arbeitsamtach i gminach, rozpraszaniu spędów bydła, odbijaniu więźniów politycznych i chłopów wziętych na roboty do Niemiec, dokonywaniu wypadów na majątki pod zarządem niemieckim, karaniu urzędników zbyt gorliwie wypełniających obowiązki, likwidowaniu band rabunkowych i konfidentów.

Klikając na fotkę poniżej obejrzysz na kanale YouTube film pt. "Idziemy na rozkaz sumienia. Żelazne kompanie Batalionów Chłopskich":

Do najważniejszych akcji przeprowadzonych przez żołnierzy Batalionów Chłopskich należą walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach 1942-1943, zwłaszcza bitwy pod Wojdą i Zaborecznem, walki w obronie tzw. Republiki Pińczowskiej, Zatopienie statku Tannenberg, Wysadzenie pociągu amunicyjnego pod Gołębiem, rozbicie więzień w Krasnymstawie, Radomsku, Siedlcach i Pińczowie oraz walki na przyczółku baranowsko-sandomierskim.

Rota Przysięgi Batalionów Chłopskich

"W obliczu wiekuistości minionych pokoleń ojców i praojców,
w obliczu nieśmiertelnego ducha Ojczyzny mojej Polski,
w obliczu zakutego w kajdany niewoli narodu polskiego
postanawiam i ślubuję w swym sumieniu człowieczym i obywatelskim,
że na każdym miejscu i we wszystkich okolicznościach walczyć będę z najeźdźcą
o przywrócenie całkowitej wolności narodu polskiego i niepodległości państwowej Polski.
Do walki tej staję świadomie i dobrowolnie w bojowych szeregach B.Ch.,
kierowanych przez znaną mi organizację ideowo-polityczną,
zmierzającą do Sprawiedliwej Polski Ludowej na chrześcijańskich zasadach demokracji opartej.
Na tej drodze walki - wszelkie zlecenia i rozkazy wykonywać będę rzetelnie i karnie.
Powierzonych mi tajemnic nie ujawnię przed nikim, nawet przed najbliższymi mi osobami.
W wykonywaniu rozkazów oraz w zachowywaniu powierzonych mi tajemnic nie powstrzyma mnie nawet groza utraty życia.
Stojąc w szeregach B.Ch. - do szeregów żadnej innej organizacji ideowo-politycznej nie wejdę i w żadnym wypadku z szeregów B.Ch. samowolnie nie wystąpię.
Przyrzeczenie to składam i ślubuję dotrzymać - tak mi dopomóż Bóg!"


Cześć i Chwała Bohaterom !!!

Więcej informacji nt Batalionów Chłopskich na stronach:

 Wybory Samorządowe 2018 - prezentacja kandydatów do Sejmiku woj. Zachodniopomorskiego

 Wybory Samorządowe 2018 - prezentacja kandydatów do Rady Gminy Siemyśl

 Wybory Samorządowe 2018 - prezentacja kandydatów do Rady Gminy Kołobrzeg

 Wybory Samorządowe 2018 - kampania wyborcza c.d.Kliknij na fotkę poniżej aby obejrzeć prezentację kandydatki na Urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej w oficjalnym spocie wyborczym

 03 października 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 40, 03-09 października 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Tematy zastępcze
AKTUALNOŚCI: Lider ludowców: PSL jedyną partią w centrum
ROLNICTWO: Trudna sytuacja polskich sadowników
POLITYKA: PSL dla Małopolski

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 02 października br. - Wspólna konferencja prasowa Anny Mieczkowskiej i Prezesa Zarządu Zachodniopomorskiego PSL Jarosława Rzepy


Kliknij na fotkę powyżej aby obejrzeć całość konferencji prasowej

Relacje z konferencji prasowej w lokalnych mediach:

WRZESIEŃ 2018

 Kampania Wyborcza Anny Mieczkowskiej - kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg


Kliknij na fotkę powyżej aby obejrzeć wystąpienie Anny Mieczkowskiej w trakcie otwarcia kołobrzeskiej strefy mieszkańca na

Relacje z otwarcia strefy mieszkańca w trakcie kampanii wyborczej kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej w lokalnych mediach:

 Konwencja Wyborcza Anny MieczkowskiejKliknij na fotkę >>> aby obejrzeć Konwencję Wyborczą Anny Mieczkowskiej na

Relacje z konwencji wyborczej kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej w lokalnych mediach:

  27 września - Ogólnopolski Dzień Aptekarza

Oficjalne 14. obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza w 2018 roku odbędą się 27 września, dzień po kalendarzowym święcie Kosmy i Damiana, prekursorów farmacji klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów.
Tradycyjnie już uroczystości poprzedzi msza św. o godz. 10:00 w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
O godzinie 12.00 w Teatrze Capitol mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, otworzy oficjalną część obchodów święta.
W uroczystości udział wezmą przedstawiciele Samorządu Aptekarskiego oraz resortu zdrowia.

Z tej też okazji wszystkim kołobrzeskim aptekarzom, paniom i panom magistrom satysfakcji z wykonywanego zawodu, szacunku, uznania dla swojej ciężkiej codziennej pracy oraz wiary w lepszą przyszłość, zawsze z uśmiechem na twarzy
życzą
Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

 Zaproszenie na Konwencje Wyborczą Anny Mieczkowskiej

Już dziś,27 września 2018 r., o godz. 17:00 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu odbędzie się długo oczekiwana Konwencja Wyborcza Anny Mieczkowskiej - kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg. Na konwencji tej poznamy program wyborczy Anny Mieczkowskiej popieranej przez kołobrzeskie partie polityczne PO, PSL, SLD, PdK W.Dymeckiej, organizacje społeczne i stowarzyszenia.


Do zobaczenia na konwencji 27 września br. o godz. 17:00 na sali RCK

 Miejsko-Gminna Konwencja Wyborcza ludowców PSL | Kołobrzeg

O godz. 15:00, 26 września br. na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego BORONIÓWKA w Korzystnie Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Julian Figuła przywitał przybyłych gości i uczestników Miejsko-Gminnej Konwencji Wyborczej.
Konwencję tą Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg zwołał na podstawie art. 30 statutu PSL w celu przedstawienia listy kandydatów do rady miasta, rady gminy, a także przybliżenia sylwetek kandydatów do sejmiku wojewódzkiego i rady powiatu oraz zapoznania z programem wyborczym w najbliższych wyborach samorządowych.
Wśród przybyłych gości byli Prezes Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski kol. Helena Rudzis-Gruchała, Prezes Zarządu Gminnego PSL | Siemyśł kol. Bogdan Mordarski, członkowie Komisji Rewizyjnej, a także kandydaci ubiegający się w wyborach samorządowych wszsytkich szczebli o mandat radnego.

Poniżej fotki z tej konwencji, kliknij aby powiększyć

 W dalszym ciągu wspieramy kampanie obywatelskiego komitetu "Emerytura bez podatku".

W sobotę 28 kwietnia br. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego kol. Władysław Kosiniak-Kamysz oficjalnie rozpoczął zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Emerytura bez podatku". Rząd PiS odrzucił ustawę zaproponowaną w trybie poselskim.
Teraz do głosu dochodzą sami zainteresowani emeryci i renciści. Zgodnie z ustawą, projekt obywatelski musi zebrać co najmniej 100.000 podpisów.
Wg GUS w 2017 roku w Polsce było blisko 9 mln emerytów i rencistów. Osiągnięcie ustawowej liczby podpisów nie powinno być trudne.
Poniżej zamieszczamy do pobrania i samodzielnego wydrukowania wzór listy poparcia (w wersji pdf), którymi oficjalnie można się posługiwać w tej akcji.
Kliknij aby pobrać:

Bardzo prosimy o jak najszersze aktywne włącznie się do akcji poprzez zbieranie podpisów na listach i przekazywanie podpisanych list do szefów struktur gminnych PSL | Powiat kołobrzeski.
Informacje nt powołania Obywatelskiego Komitetu "Emerytura bez podatku" w mediach:

 26 września 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 39, 26 września - 02 października 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Polityczne prawiczki czy polityczna recydywa.
Ile lat rządzą nami politycy PiS?
AKTUALNOŚCI: Znakomity wynik PSL w najnowszym sondażu. Sprawdza się strategia Władysława Kosiniaka-Kamysza
POLITYKA: Pakt dla edukacji. PSL chce lepszej szkoły

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Zaproszenie na Miejsko-Gminną Konwencje Wyborczą PSL | Kołobrzeg

Już 26 września 2018 r., o godz. 15:00 w Korzystnie, ul. Truskawkowa 22 (Boroniówka) odbędzie się Miejsko-Gminna Konwencja Ludowców PSL | Kołobrzeg, na której poznamy program wyborczy i kandydatów na radnych.
Bliższych informacji udziala Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Julian Figuła.


Do zobaczenia w najbliższą środę 26 września br. o godz. 15:00 w Korzystnie

 Gminna Konwencja Wyborcza ludowców PSL | Rymań

Punktualnie o godz. 18:00, 20 września br. w Sali Wiejskiej w Kinowie Prezes Zarządu PSL | Rymań kol. Lech Bany przywitał przybyłych gości i uczestników Gminnej Konwencji Wyborczej.
Konwencję tą zarząd gminny PSL zwołał na podstawie art. 30 statutu PSL w celu przedstawienia listy kandydatów do rady gminy, a także przybliżenia sylwetek kandydatów do sejmiku wojewódzkiego i rady powiatu oraz zapoznania z programem wyborczym w najbliższych wyborach samorządowych.
Wśród przybyłych gości byli członkowie Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski: kol. Helena Rudzis-Gruchała, Robert Kołodziejczyk, Bogusława Kozłowska i Jerzy Jaguś.

Poniżej fotki z tej konwencji, kliknij aby powiększyć


 19 września 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 38, 19-25 września 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Zamach na Internet. Cenzura!
SAMORZĄD: Znamy laureatów I edycji konkursu "Opiekun Stypendysty"
AKTUALNOŚCI: Koalicje w sejmikach tworzył PSL
FELIETON: J.Szczepańczyk Wrobieni w 500+

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Zaproszenie na Gminną Konwencje Wyborczą PSL | Rymań

Już 20 września 2018 r., o godz. 18:00 w Sali Wiejskiej w Kinowie odbędzie się Gminna Konwencja Ludowców PSL | Rymań, na której poznamy program wyborczy i kandydatów na radnych. Bliższych informacji udziala Prezes Zarządu Gminnego PSL | Rymań kol. Lech Bany.

Do zobaczenia w najbliższy czwartek tj. 20 września br. o godz. 18:00 w Kinowie

 79. Rocznica napaści ZSRR na Polskę17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granice Polski. Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny zaatakował II Rzeczpospolitą, która na zachodzie od 1 września walczyła z hitlerowskimi Niemcami. Pakt Ribbentrop-Mołotow Agresja ZSRR była następstwem podpisanego 23 sierpnia paktu Ribbentrop-Mołotow. Oficjalnie był paktem o nieagresji między III Rzeszą a ZSRR. Zawierał jednak także tajny protokół dodatkowy, w którym zaplanowano przyszły rozbiór krajów wschodnioeuropejskich, w tym Polski.
W tym dniu w Kołobrzegu, o godz. 10:00 mszą św. odprawioną w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę w Bazylice Mniejszej rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami rocznicowymi i Dnia Sybiraka w Kołobrzegu. O godz. 12:00 odbyło się spotkanie przy pomniku Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym. A o godz. 14:00 w Regionalnym Centrum Kultury odbyło się okolicznościowe spotkanie z częściąoficjalną i artystyczną.
Informacje historycze oraz relacja z rocznicowych obchodów w mediach:

 Zachodniopomorska Konwencja Wyborcza PSL 2018

15 września 2018 r., o godz. 11:00 w hali Netto Arena w Szczecinie odbyła się Zachodniopomorska Konwencja Wyborcza PSL. Gościem konwencji zachodniopomorskich ludowców był Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego kol. Władysław Kosiniak-Kamysz. Wybory Samorządowe 2018 - PSL | Kołobrzeg

W piątek 14 września 2018 r., o godz. 16:00 w Marinie Solnej w kołobrzeskim Porcie Jachtowym odbyło się spotkanie z kandydatką na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anną Mieczkowską. Spotkanie ze środowiskami kobiecymi zakończyło się krótką konferencją prasową. Po spotkaniu miało miejsce bardzo miłe wydarzeni jakim było wzięcie udziału w sesji zdjęciowej do oficjalnych materiałów wyborczych. Efekty tego będziemy mogli zobaczyć w oficjalnych materiałach wyborczych naszej kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej.

 Wybory Samorządowe 2018 - Wojewódzka Konwencja Wyborcza PSL

W sobotę 15 września 2018 r., o godz. 11:00 w hali NETTO Arena w Szczecinie, przy ul. Wł. Szafera 3/5/7 odbędzie się Wojewódzka Konwencja Wyborcza Zachodniopomorskiego PSL.
Gościem specjalnym będzie Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Informacje o wojewódzkiej konwencji PSL

 12 września 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 37, 12-18 września 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Polska potrzebuje dobrych gospodarzy
RAPORT: Co Polacy sądzą o samorządzie lokalnym?
AKTUALNOŚCI: ASF szaleje, a rolnicy bez pomocy rządu PiS
GOSPODARKA: Pracodawcy chcą walczyć z paleniem

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Wybory Samorządowe 2018

W najbliższych wyborach samorządowych do sejmiku wojewódzkiego kandyduje nasz kolega, prezes Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL, obecny wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Znamy go nie od dziś. Wiemy jakim jest człowiekiem. Najlepszą rekomendacją niech będą opinie zwykłych ludzi...:
Janusz Piechociński - świetny marszałek , pracowity samorządowiec, polecam.
Grażyna Karpowicz - marszałek, który jeździ po województwie i zagląda do najmniejszej miejscowości, dlatego wpadł na pomysł grantów "społecznik" aby trochę tych funduszy unijnych trafiło na wieś !
Andrzej Leśniewicz - tytaniczna praca, ideowość i ogromne zaangażowanie na rzecz wspólnoty samorządowej = Jarek Rzepa. Takich ludzi potrzeba w Samorządach.
Dominik Wulkiewicz - człowiek, który nie boi się wyzwań i ciężkiej pracy ale przede wszystkim pomaga wszystkim, którzy potrzebują tej pomocy. Więcej takich ludzi a świat będzie lepszy.
Lusia Maciejowska - powiem tak życzę powodzenia. Jestem osobą bezpartyjną ale obserwuję i szanuję czas jaki pan poświęca na pracę. Mam nadzieję, że przełoży się na głosy.


PSL | Powiat kołobrzeski: Popieramy Jarosława Rzepę, prosimy o Twój głos !!!

Więcej informacji nt. osoby kol. Jarosława Rzepy na jego oficjalnym koncie

 05 września 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 36, 05-11 września 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Kto ma odwagę, ten wygra!
RAPORT: Wielka Brytania - hybryda liberalno - socjalna
POLITYKA: Atuty ludowców w wyborach samorządowych
SPOŁECZEŃSTWO: Ukraińskie prawo jazdy od ręki

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019 w kołobrzeskich szkołach

Z okazji Nowego Roku Szkolnego życzymy wszystkim Nauczycielom i Rodzicom wytrwałości i zapału w swojej misji. Sukcesy waszych dzieci niech będą dla Was źródłem radości i prawdziwej satysfakcji.
Wszystkim Dzieciom rozpoczynającym w tym roku naukę życzymy, by przedszkole i szkoła były dla Was przyjaznym, bezpiecznym miejscem radosnej nauki, by ten dzień na zawsze pozostał w waszej pamięci jako otwarcie nowego rozdziału waszego życia.
życzą

Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

W poniedziałek 03 września 2018 r.w Szkole Podstawowej Nr 3, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolego w kołobrzeskich szkołach. W imieniu Prezydenta Miasta udział wzięła Sekretarz Miasta Ewa Pełechata. W przemówieniu w imieniu Prezydenta Miasta Kołobrzeg Janusza Gromka wszystkim uczniom życzyła samych dobrych ocen, wiele uśmiechu, a gronu pedagogicznemu satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
Informacje z rozpoczęcia roku szkolego:

 Zachodniopomorskie Dożynki Wojewódzkie 2018

Zachodniopomorskie Dożynki Wojewódzkie 2018 odbyły się 02 września br. w Drawsku Pomorskim.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 mszą św. w intencji rolników w kościele pw. ZPN Jezusa Chrystusa, którą koncelebrował ks. Bp Krzysztof Włodarczyk. Po Mszy św. utworzono barwny korowód, który wyruszył ulicami Drawska Pomorskiego do parku Chopina, gdzie kontynuowano uroczystości dożynkowe. Tam starostowie dożynek Bronisław Broniszewski z Żabinka i Anna Brzezińska z Nętna przekazali gospodarzom dożynek chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Gospodarzami dożynek wojewódzkich byli Ryszard Mićko członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Kuczyński starosta drawski i Marek Tobiszewski zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego. To oni, wspólnie z burmistrzami, wójtami i sołtysami zachodniopomorskich wsi, podzielili się chlebem z mieszkańcami. Podczas uroczystości czas umilała gościom "Kapela Swaty" z Będzina, Zespół Pieśni i Tańca "Prząśniczka" ze Stargardu, Zespół "Darskowiacy" z Darskowa, Zespół "Sami Swoi" z Żabinka oraz "Kapela Łobuziaki" z Łobza. W trakcie obchodów dożynkowych Zarząd i Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygnął konkursy na "Sołtysa Roku" i "Piękną Zachodniopomorską Wieś 2018". Pierwsze miejsce w konkursie na "Najładniejszy wieniec dożynkowy" zajęło Sołectwo Broczyno gm. Czaplinek, natomiast w konkursie "Najładniejsze stoisko promocyjne na Dożynkach" pierwsze miejsce przyznano Sołectwu Siemczyno gm. Czaplinek. Wojewódzkie Święto Plonów w Drawsku Pomorskim zakończył występ gwiazdy wieczoru wokalistki Eweliny Lisowskiej. Pogoda i frekwencja dopisała, zabawa była przednia o czym można sie przekonać oglądając fotki z tej imprezy, kliknij aby powiększyć


Relacje z dożynkowych obchodów w mediach lokalnych:

 Gminna Konwencja Wyborcza ludowców PSL | Siemyśl

Punktualnie o godz. 17:00, 02 września br. w Gminnym Domu Kultury w Siemyślu Prezes Zarządu PSL | Siemyśl kol. Bogdan Mordarski otworzył i przywitał przybyłych gości i uczestników Gminnej Konwencji Wyborczej.
Konwencję tą zarząd gminny PSL zwołał na podstawie art 30 statutu PSL w celu przedstawienia listy kandydatów do rady gminy, a także zapoznania z programem wyborczym w najbliższych wyborach samorządowych.
W trakcie spotkania zapoznano z podstawowymi aktami prawnymi, kalendarium wyborczym a także wymogami formalnymi stawianymi kandydatom. Na zakończenie konwencji wszyscy kandydaci i uczestnicy stanęli do pamiątkowej fotografii.

Poniżej fotki z tej imprezy, kliknij aby powiększyć


 79. Rocznica wybuchu II wojny światowej. Dzień Weterana Walk o Niepodległość RPNigdy więcej wojny !!!
W sobotę 1 września 2018 r. przypada 79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 01 września 1939 r. od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte.
Więcej informacji przeczytaj tu: II Wojna Światowa ...
W tym dniu, po raz kolejny na Westerplatte i wielu miastach w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające to straszne wydarzenie w życiu naszego narodu.
Także Kołobrzeg w ten sposób uczci pamięć tamtych wydarzeń. Na Placu 18-go Marca w Kołobrzegu, przy pomniku Żołnierzom poległym w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu w marcu 1945 roku, o godz. 16:00 odbyły się główne uroczystości związane z obchodami rocznicowymi, a także Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W asyście kompani honorowej WP, harcerzy, Orkiestry Zdrojowej, kombatantów, władz, mieszkańców, delegacji partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji społecznych Sekretarz Miasta Ewa Pełechata w imieniu Prezydenta Miasta Kołobrzeg odczytała okolicznościowe przemówienie.
W trakcie uroczystości patriotycznych w uznaniu zasług w pracy na rzecz środowiska kombatanckiego uhonorowano osoby zasłużone. Na zakończenie uroczystości wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem "Żołnierzom poległym w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu w marcu 1945".
Po części oficjalnej można było skosztować wojskowej grochówki i zapoznać się z ofertą WKU Kołobrzeg i prezentacją historyczną kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.
Informacje z rocznicowych obchodów w mediach lokalnych:

Kliknij aby powiększyć

Dzień Weterana ustanowionym jako święto obchodzone jest w Polsce od 1997 roku.

SIERPIEŃ 2018

 Imprezy gminne powiatu kołobrzeskiego 2018 - zaproszenia

Koniec lata - sezon dożynkowy w pełni... Mamy przyjemność przekazać zaproszenia w imieniu organizatorów na obchody tradycyjnych świąt plonów i festynów organizowanych w gminach powiatu kołobrzeskiego w dniach:
02 września br.

08 września br.

Jednocześnie przypominamy, że w najbliższą niedzielę 02 września 2018 r., o godz. 12:00 mszą św. za rolników w kościele p.w. ZPNJCh w Drawsku Pomorskim rozpoczną się tegoroczne Zachodniopomorskie Dożynki Wojewódzkie. Podczas imprezy na mieszkańców i gości z całego województwa czeka wiele atrakcji, m.in. pyszna "Aleja Zachodniopomorskie Smaki - produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego", konkursy i zabawy dla dzieci, miasteczko dmuchańców, prezentacje artystyczne ludowych zespołów, jarmark ludowy, stoiska promocyjne powiatów, firm i instytucji, itp.
A wieczorem o godz. 19:30 na scenie pojawi się Ewelina Lisowska wraz z zespołem.
Do zobaczenia na imprezach ...

Wszystkim uczestnikom tych imprez życzymy wspaniałej zabawy, organizatorom gratulujemy, a rolnikom, rybakom za trud włożony w prace z całego serca dziękujemy.

 29 sierpnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 35, 29 sierpnia - 04 września 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Bitwa o wieś
RAPORT: Niemcy - kontynentalny model konserwatywny
HISTORIA: II Wojna Światowa 1939 - 1945.
Tragiczne dzieje narodu i losy mieszkańców wsi.
TRADYCJA: Dożynki nasze polskie święto

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Zaproszenie na Zachodniopomorskie Dożynki Wojewódzkie 2018

W najbliższą niedzielę 02 września 2018 r., o godz. 12:00 mszą św. za rolników w kościele p.w. ZPNJCh w Drawsku Pomorskim rozpoczną się tegoroczne Zachodniopomorskie Dożynki Wojewódzkie. Podczas imprezy na mieszkańców i gości z całego województwa czeka wiele atrakcji, m.in. pyszna "Aleja Zachodniopomorskie Smaki - produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego", konkursy i zabawy dla dzieci, miasteczko dmuchańców, prezentacje artystyczne ludowych zespołów, jarmark ludowy, stoiska promocyjne powiatów, firm i instytucji, itp. A wieczorem o godz. 19:30 na scenie pojawi się Ewelina Lisowska wraz z zespołem.
Do zobaczenia w niedzielę 02 września 2018 r. w Drawsku Pomorskim

 22 sierpnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 34, 22-28 sierpnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Jak PiS uziemiło rolników
SAMORZĄD: Mazowsze świetnie radzi sobie z wydatkowaniem środków unijnych
POLITYKA: Prawdziwy głos polskiej wsi. Protest rolników przeciw PiS

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Zaproszenie na Gminną Konwencje Wyborczą PSL | Siemyśl

Już 02 września 2018 r., o godz. 17:00 w Gminnym Domu Kultury w Siemyślu odbędzie się Gminna Konwencja Ludowców PSL | Siemyśl, na której poznamy program wyborczy i kandydatów na radnych. Bliższych informacji udziala Prezes Zarządu Gminnego PSL | Siemyśl kol. Bogdan Mordarski.

Do zobaczenia w pierwszą niedzielę września tj. 02 września br. o godz. 17:00 w Siemyślu

 15 sierpnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 33, 15-21 sierpnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Aż zrodził się bunt...
RAPORT: Przemyśleć sojusze
SAMORZĄD: Łódzkie wspiera in vitro
POLITYKA: Ludowcy ponownie mówią STOP zmianie czasu

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

  15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko - bolszewickiej.
Z tej też okazji wszystkim żołnierzom, pracownikom cywilnym wojska - szczególnie z naszego kołobrzeskiego garnizonu a także osobom związanym z polską armią życzymy satysfakcji z wykonywanych zadań, awansów na kolejne stopnie wojskowe, dostaw obiecanego nowoczesnego sprzętu a weteranom i kombatantom okazji do wspólnych spotkań i wspomnień.
Niech to Święto będzie okazją do narodowej refleksji, pamięci o tych co polegli za ojczyznę...
życzą
Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

 08 sierpnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 32, 08-14 sierpnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Trucizna na talerzu
HISTORIA: 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Działalność ludowców
SAMORZĄD: Marszałek pomaga strażakom z Rożyc, Piekar i Rosochy
UNIA EUROPEJSKA: Czas letni czy czas zimowy?

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego w Zieleniewie

W dniu 06 sierpnia 2018 r., o godz. 19:00, odbyło się w Zieleniewie posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski. W posiedzeniu tym uczetniczyli: kol. Helena Rudzis-Gruchała, Lech Bany, Julian Figuła, Robert Kołodziejczyk, Bogusława Kozłowska, Jerzy Jaguś, Robert Jaruzel, Bogdan Mordarski, Eugeniusz Piątek, Halina Lewandowska, Jadwiga Jakóbicka.
Posiedzenie otworzyła i powitała wszystkich obecnych Prezes Zarządu Powiatowego kol. Helena Rudzis-Gruchała, po czym zaproponowała przegłosowanie n/w porządku obrad:

1. Omówienie stanu przygotowań do wyborów samorzadowych 2018, w tym zapoznanie z bieżącymi pracami w ramach porozumienia.
2. Zapoznanie z obywatelskim projektem "Emerytura bez podatku" - zbieranie podpisów.

Po przyjęciu porządku obrad głos zabrał kol. Lech Bany. Zapoznał obecnych z prawdopodobnym kalendarzem wyborczym i stanem przygotowań do tegorocznych wyborów samorządowych.
W trakcie dalszej dyskusji każdy obecny prezes struktur gminnych wypowiedział się w tej sprawie przedstawiając stan przygotowań do wyborów na terenie własnej gminy.
Kol. Robert Kołodziejczyk potwierdził oficjalnie wycofanie się z kandydowania w wyborach samorządowych. W dalszej części dyskusji głos zabrał kol. Robert Jaruzel i przedstawiając stan przygotowań na terenie gminy Dygowo rozpoczął gorącą dyskusję. Finałem tej gorącej dyskusji było złożenie na ręce Prezes Zarządu Powiatowego PSL Heleny Rudzis-Gruchały rezygnacji z członkostwa w szeregach PSL przez kol. Roberta Jaruzela. Było to zupełnym zaskoczeniem dla całego Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu Kołobrzeskiego, tym bardziej w przeddzień rozpoczęcia kampanii wyborczej.
Po opuszczeniu posiedzenia przez kol. Roberta Jaruzela przeszliśmy do kolejnego tematu posiedzenia tj. omówienia stanu zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Emerytura bez podatku". Na tym posiedzenie zakończono.

 01 sierpnia 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 31, 01-07 sierpnia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Latające dziki. Tajemnice ASF
ROLNICTWO: Łódzkie PSL: PiS prowadzi polskie rolnictwo na dno
SPOŁECZEŃSTWO: Seniorzy na dodatki do świadczeń muszą poczekać
SAMORZĄD: Śląskie wspiera lokalne inicjatywy

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 74. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2018 r. przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największym zrywem militarnym w okupowanej przez Niemców Europie. Nierówna walka trwała 63 dni. Bitwa o Warszawę przyniosła zagładę miasta, śmierć ok. 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy. Tego dnia, po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17:00 na pamiątkę "godziny W" odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny. Także Kołobrzeg w ten sposób uczci pamięć poległych powstańców i cywilnych ofiar walk. Na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, na kwaterze żołnierzy AK odbędą się główne uroczystości rocznicowe, na które już dzisiaj zaprasza powstaniec warszawski, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Janusz Orszt.

Więcej informacji przeczytaj tu: Powstanie Warszawskie ...Gloria Victis !!! [']_ [']_ [']

LIPIEC 2018

 25 lipca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 30, 25-31 lipca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Polskie rolnictwo do likwidacji?
SPOŁECZEŃSTWO: Seniorzy na dodatki do świadczeń muszą poczekać
SAMORZĄD: Śląskie wspiera lokalne inicjatywy

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 76. Rocznica rozpoczęcia likwidacji warszawskiego getta.

22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidację warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie pozostało ok. 60 tys. osób, z czego blisko połowa nielegalnie. Wśród wywiezionych był Janusz Korczak, wybitny pedagog, pisarz, działacz społeczny i lekarz. 22 lipca to także dzień urodzin Janusza Korczaka. Zginął w komorze gazowej wraz ze swymi wychowankami z sierocińca w sierpniu 1942 roku. Getto warszawskie zostało ostatecznie zlikwidowane i zrównane z ziemią przez Niemców 16 maja 1943 roku. Niemieccy okupanci po zdławieniu tam powstania wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Została osobiście wysadzona przez Jürgena Stroopa 16 maja 1943, co było ostatnim aktem niszczenia przez Niemców getta żydowskiego w Warszawie.
Więcej informacji przeczytaj tu:
76 lat temu Niemcy rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną getta warszawskiego...

Cześć Ich Pamięci !!! [*]_ [*]_ [*]

 III spotkanie integracyjne członków i sympatyków PSL | Kołobrzeg

Po raz trzeci 21 lipca 2018 r., o godz. 17:00 odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku i grillu członków i sympatyków PSL w Kołobrzegu, które weszło już na stałe w kalendarz kołobrzeskiego koła PSL. W krótkim wystąpieniu przybyłych gości jak i członków i sympatyków PSL przywitał kol. Eugeniusz Piątek. Wśród nich byli Zygmunt Zaborski sołtys Korzystna, Lech Bany - radny sejmiku wojewódzkiego, prezes zarządu PSL | Rymań, Bogdan Mordarski prezes zarządu PSL | Siemyśl. Jak co roku miło nam było gościć osoby uczestniczące po raz pierwszy. Dzięki zaangażowaniu kol. Eugeniusza Piątka i Jadwigi Jakubickiej, którzy dołożyli starań do przygotowania miejsca naszego spotkania tak, aby wszyscy uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw z rusztu nad ogniskiem a także przygotowania własnych potraw. Kol. Jadwiga Jakóbicka stanęła na wysokości zadania i jak zawsze w takich sytuacjach podjęła nas swoimi pysznymi wypiekami. Szkoda tylko, że okres wakacyjny i prace przy żniwach uniemożliwiły biesiadowanie w szerszym składzie. Prezes Zarządu Julian Figuła miał okazje przybliżyć ideę "Emerytury bez podatku" a także porozmawiać o sprawach bieżących. Następną okazją do wspólnego spotkania bedą z pewnością tegoroczne dożynki.
Nasza fotorelacja (kliknij fotkę poniżej aby powiększyć): 18 lipca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 29, 18-24 lipca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: PSL forsuje Emeryturę bez podatku
SPOŁECZEŃSTWO: Kolejki do lekarzy coraz dłuższe
SAMORZĄD: Rolnicy wyszli na ulice!
HISTORIA: 75 Lat Krwawej Niedzieli

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...


PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze Zielonego Sztandaru


 Zaproszenie na III spotkanie integracyjne członków i sympatyków PSL | Kołobrzeg

21 lipca 2018 r., o godz. 17:00 odbędzie się od dawna oczekiwane spotkanie integracyjne przy ognisku i grillu członków i sympatyków PSL w Kołobrzegu. Cieszy fakt, że bedzie to już trzecia impreza członków i sympatyków Koła Miejsko-Gminnego PSL tego typu. I z tego choćby powodu weszła już na stałe do kalendarza ludowców. Mamy nadzieję, że organizatorzy z kol. Eugeniuszem Piątkiem na czele dopną wszystko na ostatni guzik tak aby były to dla wszystkich miłe chwile spędzone na łonie przyrody w wesołym towarzystwie.

Do zobaczenia w sobotę, 21 lipca br. o godz. 17:00 w Korzystnie

Zachodniopomorskie PSL po raz pierwszy w historii obchodzi Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W czwartek 12 lipca 2018 r., o godz. 17:00 w Łobzie spotkaliśmy się pod pomnikiem Wincentego Witosa aby wspólnie wziąć udział w uroczystościach upamiętnienia Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej święta ustanowionego w rocznicę pacyfikacji Michniowa.
Prezes Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosław Rzepa przywitał przybyłych ludowców, gości, poczty sztandarowe, w krótkiej przemowie zapoznał wszystkich o celu tego spotkania. Następnie odśpiewano hymn Polskiego Stronnictwa Ludowego - Rotę.

Po krótkim wstępie odczytano list Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza skierowany do wszystkich ludowców. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał w nim o uroczystych obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej organizowanych w całym kraju. To święto państwowe obchodzone jest po raz pierwszy w tym roku, w dniu 12 lipca br. na pamiątkę pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. Odpowiadając na apel Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza Zachodniopomorski PSL w ten sposób przyłączył się do organizowania w dniu 12 lipca br. na terenie "małych ojczyzn" spotkań i uroczystości ku czci i pamięci bohaterów polskiej wsi.
Nasza fotorelacja (kliknij fotkę poniżej aby powiększyć):

 11 lipca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 28, 11-17 lipca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Polska między interesem własnym a cudzym
HISTORIA: Zbrodnia na Wołyniu
SAMORZĄD: Bezpieczniej na Zalewie Wiślanym
AKTUALNOŚCI: Polacy nie mogę płacić za błędy rządu PiS

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

  Zaproszenie na obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej do Łobza ...

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego na uroczystości upamiętnienia Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej święta ustanowionego w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Spotykamy się w najbliższy czwartek tj. 12.07.2018 r. o godz. 17:00 pod pomnikiem Wincentego Witosa w Łobzie.

Więcej informacji przeczytaj tu:
Zaproszenie od ludowców PSL Powiatu Łobeskiego ...

 75. Rocznica zbrodni wołyńskiej

W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzimy rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli.
W niedzielę 11 lipca 1943 r. zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości.
Rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu i określana mianem rzezi wołyńskiej.
Więcej informacji przeczytaj tu:
75. Rocznica zbrodni wołyńskiej ...

Cześć Ich Pamięci !!! [']_ [']_ [']

 Posiedzenie Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Kołobrzegu

W dniu 04 lipca 2018 r., o godz. 17:00 odbyło się posiedzenie zarządu miejsko-gminnego PSL w Kołobrzegu w składzie: Kol. Figuła Julian, Kołodziejczyk Robert, Piątek Eugeniusz, Jakóbicka Jadwiga, Wójcik Alicja, Ciołek Krystyna, Gobosz Jan, Jaguś Jerzy, Krawczyński Bogdan, Pióro Zdzisław oraz zaproszony przewodniczący komisji rewizyjnej kol. Pacewicz Bolesław.
Wśród omawionych tematów poruszono m.in. przyjęcie nowego członka w szeregi PSL, informacje ze stanu przygotowań do wyborów samorządowych 2018, podsumowanie działalności koła w I półroczu br., finanse, w tym płatność składek członkowskich oraz sprawy różne.
Bardzo miłym akcentem było wręczenie pamiątkowych fotografii wyróżnionym na Krajowym Święcie Ludowym kolegom Julianowi Figule i Bolesławowi Pacewiczowi. W części dotyczącej wyborów samorządowych zarząd zdecydował o zaproszeniu kandydata na prezydenta miasta Kołobrzeg Jacka Woźniaka na spotkanie z zarządem. Podobne spotkania odbyły się pod koniec ub. roku z Anną Mieczkowską (PO) oraz z Tomaszem Tamborskim (PO) i Jackiem Kusiem (SLD).
Burzliwa dyskusja rozgorzała w czasie omawiania podsumowania działalności naszego koła w pierwszym półroczu br. Wynikiem tej dyskusji było złożenie przez kol. Krystynę Ciołek rezygnacji z funkcji członka zarządu miejsko-gminnego PSL | Kołobrzeg.
Czas pokaże czy ta rezygnacja nie zainicjuje na kolejnym posiedzeniu zarządu miejsko-gminnego PSL kolejnych ...

 04 lipca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 27, 04-10 lipca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Młodzi ludzie odchodzą od Kościoła
HISTORIA: Święto pamięci bohaterstwa wsi polskiej
SAMORZĄD: E-Kościół, czyli Archidiecezja Lubelska bliżej wiernych
AKTUALNOŚCI: "Granty sołeckie 2018" - pierwsze umowy podpisane

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Bezpieczne wakacje ...

Kadrze dydaktycznej, profesorom, nauczycielom, pedagogom ale przede wszystkim studentom, uczniom i przedszkolakom z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018 życzymy udanego wypoczynku i bezpiecznych wakacji.

Specjalnie dla Was piosenka kabaretu OT.TO pt. "WAKACJE"

Chodzę do szkoły, koniec roku za pasem.
Stopnie na cenzurze, tata czeka z pasem...
I róbta co chceta, ale najpierw pomyślta.
Już koniec nauki, błąka mi się myśl ta,
że jeszcze tylko No co? nic już nie zostało? To znaczy...
Wakacje, znowu są wakacje...


Kliknij na fotkę aby obejrzeć teledysk -->

CZERWIEC 2018

 27 czerwca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 26, 27 czerwca - 03 lipca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Światowe cymesy polskich Żydów
AKTUALNOŚCI: Warszawska Karta Seniora. Kolejna propozycja Jakuba Stefaniaka
SAMORZĄD: Dodatkowe 400 tys zł trafi do strażaków ochotników
HISTORIA: Ludowcy pamiętają o Rataju

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 23 czerwca - Dzień Ojca

  Posiedzenia Zarządów Wojewódzkiego i Powiatowego PSL we Wrzosowie

W czwartek 21 czerwca 2018 r., o godz. 17:00 we Wrzosowie (gm. Dygowo) odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL.
Dzięki gościnności organizacji PSL | Dygowo, który przygotowała salę i oprawę muzyczną, PSL | Powiat Kołobrzeski jako gospodarz posiedzenia podjął uczestników grochówką, żurkiem, a także słodkim poczęstunkiem.
Po takim "smacznym początku" posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego PSL można było przejść do oficjalnego otwarcia. Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosława Rzepę, przywitania przybyłych gości, w tym wójta gminy Dygowo Grzegorza Starczyka i odśpiewania przy akompaniamencie kol. Roberta Jaruzela hymnu PSL - Roty.

Więcej szczegółów w lokalnym portalu:

Wśród tematów posiedzenia omawiano m.in.:
- podsumowanie organizacyjno-finansowe Krajowego Święta Ludowego w Gryficach
- wojewódzka konwencja samorządowa - program, data, miejsce
- wybory samorządowe 2018 - informacje prezesów powiatowych
- wybory samorządowe 2018 - informacje koordynatorów list sejmikowych.
Odczytano także dwa listy Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Pierwszy list skierowany jest do Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast, w którym prosi o to, aby pomogli oni rolnikom w miejscach, w których jest susza. Stwierdził w liście, że ulga albo umorzenie części podatku rolnego "byłoby wspaniałym i potrzebny gestem". "Wielu gospodarstwom z pewnością ulży to w bieżących problemach i pozwoli przetrwać najtrudniejszy czas".
W drugim liście skierowanym do wszystkich ludowców Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał o zbliżającym się Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święcie państwowym obchodzonym po raz pierwszy w dniu 12 lipca br. na pamiątkę pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. Prosi w nim o jak najszersze włączenie się w organizowanie w dniu 12 lipca br. na terenie " małych ojczyzn" spotkań i uroczystości ku czci i pamięci bohaterów polskiej wsi.
Nasza fotorelacja (kliknij fotkę poniżej aby powiększyć):

Bezpośrednio po posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego z udziałem Prezesa Zarządu Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosława Rzepy. Jedynym tematem omówionym na tym posiedzeniu był temat stanu przygotowania do wyborów samorządowych 2018 na szczeblu gmin i powiatu. Prezes Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego kol. Helena Rudzis-Gruchała przedstawiła obecnym stan przygotowań oraz rozmów z partnerami w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z odejściem z Porozumienia Samorządowego oraz Kołobrzeskich Razem Jacka Woźniaka.

 20 czerwca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 25, 20-26 czerwca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Rosną nierówności w dochodach
AKTUALNOŚCI: Ludowiec liderem zaufania wśród szefów ugrupowań politycznych
SAMORZĄD: Mazowieckie dzieci dbają o środowisko
FINANSE: Mogą unieważnić długi i uchronić przed komornikiem

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 19 czerwca 2018r. - ukazał się nowy numer czasopisma

Aby pobrać w pliku pdf,
kliknij powyżej

Kołobrzeskie Wiadomości/Kolberger Nachrichten
Nr 57-58, wiosna-lato 2018 r.


PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze:
Relacja z naszego II Rajdu Pieszego członków, sympatyków PSL i ich rodzin "W rocznicę walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 1945", który się odbył 18 marca br.

  14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Dzisiaj przypada 78. rocznica pierwszej deportacji Polaków do nowo założonego na okupowanych przez Niemcy hitlerowskie ziemiach polskich niemieckiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Auschwitz. 14 czerwca 1940 roku przybył pierwszy transport więźniów politycznych - 728 Polaków z więzienia w Tarnowie.
Obóz ten założono jako planowane miejsce masowej eksterminacji przede wszystkim Polaków, zgodnie z wytycznymi hitlerowskiej polityki osiedleńczej oraz germanizacyjnej na podbitych ziemiach II RP.
KL Auschwitz, do którego od 1941 r. zaczęto przywozić obywateli innych państw podbitych przez Niemcy hitlerowskie, stał się symbolem masowej eksterminacji nie tylko Polaków, ale więźniów różnych narodowości, mordowanych ze względów rasowo-etnicznych i kulturowych. Dzisiaj najczęściej kojarzony jest z wyniszczeniem populacji europejskiej społeczności żydowskiej, co znane jest pod pojęciem holocaustu.

Na fotografii
Piotr Kipigroch,
więzień KL Auschwitz, nr obozowy: 21589
Data przybycia do obozu: 16.10.1941 r.,
Zamordowany: 20.11.1941 r.

Oficjalne tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady rozpoczęły się w czwartek przed południem od mszy św. we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. W uroczystościach wziął udział Doradca Prezydenta RP Andrzej Waśko, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów obchodów.
"... w milczeniu pochylamy głowy na znak czci dla cierpień milionów ofiar narodowości polskiej, żydowskiej, romskiej i innych, zgładzonych przez hitlerowskich zbrodniarzy w Auschwitz-Birkenau oraz innych obozach koncentracyjnych i zagłady. Mimo upływu czasu takie miejsca zabójczej, niewolniczej pracy ponad siły człowieka i masowej śmierci, zadawanej w sposób przemysłowy, wciąż budzą w nas przerażenie"
- podkreślił Prezydent w liście. Jak zaznaczył, okrucieństwo i nienawiść, brutalność i bezwzględność oprawców przekraczają ludzką wyobraźnię i zdolność pojmowania.
"Dlatego stojąc tu - pośród murów skropionych krwią naszych rodaków, na ziemi pełnej prochów naszych bliźnich - składamy hołd pamięci ofiar i ponawiamy zobowiązanie wobec zamordowanych, wobec naszego narodu i całej ludzkości: być strażnikami prawdy, która niesie zawsze aktualne ostrzeżenie; pamiętać, aby zapobiegać..."
Więcej informacji tu:
Żydowski Instytut Historyczny - Fotografie z obozu AUSCHWITZ-BIRKENAU

 13 czerwca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 24, 13-19 czerwca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Co jest na uczniowskim talerzu?
AKTUALNOŚCI: Wygaszanie zielonej energii. Rząd PiS niszczy OZE
WIEŚCI Z TERENU: Oddanie hołdu Wincentowi Witosowi w Hradku
PRAWO: Starostowie zastąpią notariuszy

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

  12 czerwca 2018 r. - Śledztwo w sprawie dzierżawy Campingu "Biała Mewa" ...

Kołobrzeska Prokuratura Rejonowa zajęła się sprawą zgłoszenia przez radnego Rady Gminy Kołobrzeg Tomasza Szafrańskiego możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego wydzierżawienia przez Wójta Gminy Kołobrzeg campingu "Biała Mewa" w Dźwirzynie. Sprawa dotyczy radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, wiceprezesa Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego Lecha Banego, który wygrał przetarg na dzierżawę campingu "Biała Mewa" w Dźwirzynie jako osoba fizyczna, a podpisał umowę dzierżawy jako prezes zarządu nowopowstałej firmy - spółki FUTUREIN sp. z o.o.
O dalszym przebiegu postepowania dotyczącego tego tematu bedziemy informować na bieżąco.
Więcej informacji tu:

  11 czerwca 2018 r. - Zgłoszenie do Prokuratury Rejonowej w Kołobrzegu

Redaktor Robert Dziemba w programie miastokolobrzeg TV, opublikowanym w serwisie YouTube pt. "Rozmowa z Tomaszem Szafrańskim", zapytał gościa o zgłoszenie przez niego do Prokuratury Rejonowej w Kołobrzegu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestepstwa przez wójta Gminy Kołobrzeg Włodzimierza Popiołka.
"... przetarg wygrała osoba fizyczna, a umowę podpisano ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której ta osoba jest prezesem. To znany działacz PSL - Lech Bany" - powiedział Tomasz Szafrański.
Więcej informacji tu:

Całą, blisko godzinną audycję można obejrzeć tu - kliknij >>>

  07 czerwca 2018 r. - Program Telewizji Kablowej Kołobrzeg "Zebranie na żywo"

W Telewizji Kablowej Kołobrzeg w programie pt. "Zebranie na żywo", udział wzięli Jacek Woźniak - kandydat na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg w najbliższych wyborch samorządowych i Mirosław Tessikowski - przedstawiciel kołobrzeskich władz PO.
W trakcie debaty (w 19:24 minucie) Jacek Woźniak ujawnił kulisy ubiegłorocznego zamieszania związanego z odwołaniem ze stanowisk wiceprezydenta Miasta Kołobrzeg Jacka Woźniaka i wicestarosty Powiatu Kołobrzeskiego Heleny Rudzis-Gruchały.
Program emitowany był na żywo, była w związku z tym możliwość dodzwonienia się i zadania pytań.
Z okazji tej skorzystał kol. Robert Kołodziejczyk i zadał pytania:
1. Co pan sądzi Panie Jacku o pomyśle uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski poprzez wybudowanie 100-metrowej ławki z pobiciem rekordu Polski, imprezy propagującej Kołobrzeg... ?
2. Dlaczego Miasto z uporem organizuje uroczystości rocznicowe Konstytucji 3-go Maja i 15-go sierpnia Święto Wojska Polskiego i rocznica bitwy warszawskiej pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego ...?
3. Sprawa zmian nazw ulic i nieuwzględnienie żadnej propozycji PSL | Kołobrzeg oraz rozpisanie ankiety jako sposób komunikacji ze społeczeństwem?
Odpowiedzi na te (w 40:02 minucie) i inne pytania można zobaczyć w powtórce programu w serwisie YouTube.
Całość powtórki programu można obejrzeć tu - kliknij >>>

  Wystapienie sejmowe Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza

Wystapienie sejmowe z 6 czerwca 2018 r. Władysława Kosiniaka-Kamysza (Posiedzenie Sejmu RP nr 63) w imieniu Klubu Parlamentarnego PSL-UED, w związku z głosowaniem nad wotum nieufności dla wicepremier Beaty Szydło.
Całość wystąpienia udostępniono w serwisie YouTube - kliknij >>>

 06 czerwca 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 23, 06-12 czerwca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Budżet Unii Europejskiej - lepiej to już było
AKTUALNOŚCI: PSL ma kandydata na prezydenta Warszawy
SAMORZĄD: Najlepsi studenci z woj. lubelskiego
KULTURA: Witos wśród ojców niepodległości

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Zaczęło się 04 czerwca 1989 roku ...

29 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, po których nic nie było już takie same ...
W wyborach z 4 czerwca 1989 roku, opozycja zdobyła 99 ze 100 miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się rządząca PZPR przy rozmowach Okrągłego Stołu.
Od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 toczyły się obrady Okrągłego Stołu Zarówno opozycja, jak i obóz rządzący, nie spodziewali się wyników tak druzgocących dla komunistycznej władzy, która poniosła całkowitą klęskę. Kilka dni później, zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, nastąpiła legalizacja NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Efektem działań Lecha Wałęsy była koalicja NSZZ "Solidarność" ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym (ZSL) i Stronnictwem Demokratycznym (SD).
24 sierpnia 1989 roku na czele koalicyjnego gabinetu stanął przedstawiciel "Solidarności" Tadeusz Mazowiecki, który został pierwszym niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowej od zakończenia II wojny światowej.
W expose wygłoszonym w Sejmie Mazowiecki podkreślał, że pragnie być premierem rządu wszystkich Polaków, niezależnie od ich poglądów i przekonań, które nie mogą być kryterium podziału obywateli na kategorie.
"Chcę utworzyć rząd zdolny do działania dla dobra społeczeństwa, narodu i państwa. Będzie to rząd koalicji na rzecz gruntownej reformy państwa."

 01 czerwca - Dzień Dziecka

MAJ 2018

 30 maja 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 22, 30 maja - 05 czerwca 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Zagłada Ukrainy?
AKTUALNOŚCI: Pakt solidarnościowy
SAMORZĄD: Unikatowe pomysły z Mazowsza
RAPORT: Rząd silny wobec najsłabszych

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze Zielonego Sztandaru

 26 maja 2018 r. - Krajowe Święto Ludowe Gryfice 2018

W sobotę 26 maja 2018 r. w Gryficach pod licznie przybyłymi sztandarami Polskiego Stronnictwa Ludowego odbyły się uroczystości Krajowego Święta Ludowego, połączone z obchodami Dnia Matki.
Gośćmi przybyłymi na tegoroczne obchody byli parlamentarzyści, samorządowcy i działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, na czele z prezesem PSL kol. Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Nasze najważniejsze święto partyjne, z ponad stuletnią tradycją po raz pierwszy w powojennej historii odbyło się na Pomorzu Zachodnim. Jesteśmy jedyną formacją polityczną, która ma swoje święto. Ono wypada w Dniu Zesłania Ducha Świętego. - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który z tej okazji wystosował list do wszytkich uczestników tegorocznych Świąt Ludowych w całym kraju.
Tegoroczne obchody Krajowego Święta Ludowego połączone były z Dniem Matki. Na Placu Zwycięstwa w Gryficach punktualnie o godz. 11:00 stawiły się poczty sztandarowe i delegacje a także uczestnicy tegorocznego Święta Ludowego. Po sformowaniu szyku i zdaniu meldunku przez prowadzącego kolumna pocztów sztandarowych i ludowców na czele z Prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ruszyła zwartym szykiem prowadzona przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Red Swing Low do Kościoła pw. WNMP na uroczystą Mszę Św., którą celebrował Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. Po Mszy Św. odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta z Kościoła na Plac Zwycięstwa.
Około godz. 14:30 rozpoczęła się oficjalna część obchodów odśpiewaniem hymnu PSL Roty. Następnie Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w swoim krótkim przemówieniu podziękował organizatorom, władzom a także mieszkańcom za trud włożony w przygotowanie tego wspaniałego święta. Dziękując podkreślił, że tegoroczne Krajowe Święto Ludowe jest najlepiej pod względem organizacyjnym zorganizowanym Świętem Ludowym w powojennej historii.
Po wystąpieniu Prezesa PSL głos zabrał prezes Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego PSL Jarosław Rzepa. Podziękował serdecznie i zaznaczył, że tak przygotowana uroczystość jest niewątpliwą zasługą całych struktur zachodniopomorskiego PSL i włodarzy miasta Gryfice, wszystkich organizacji biorących udział w przygotowaniach. Szczególną rolę w przygotowaniu miały zespoły, orkiestry i soliści występujący tego dnia na scenie. To, że jesteśmy dziś w Gryficach to wielki zaszczyt dla Pomorza Zachodniego. Dziękuję prezesowi PSL oraz NKW za okazane zaufanie. "Mam nadzieję, że mieszkańcy Gryfic zobaczą ten ruch ludowy z innej strony, takiej z jakiej powinien być kojarzony a niekoniecznie politycznie" - powiedział Zachodniopomorskiego ZW PSL kol. Jarosław Rzepa. W podobnym tonie witał gości z Polski, Andrzej Szczygieł - burmistrz Gryfic podkreślając, że czują się wyróżnieni i docenieni jak współgospodarze tegorocznego Krajowego Święta Ludowego.
Ważnym akcentem tegorocznego Krajowego Święta Ludowego było wręczenie legitymacji nowym członkom i wyróżnień dla szczególnie zasłużonym. Po raz pierwszy była okazja do wyróżnienia "Medalem Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka". Kol. Julian Figuła - prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg został wyróżniony - Medalem "Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa", odznaczenia "Złota koniczynka" dostali kol. Bolesław Pacewicz i Wiesława Sznitko.

Kliknij aby powiekszyć

Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęły się występy artystyczne. Trzeba zaznaczyć, że pogoda nie rozpieszczała przybyłych z całej Polski ludowców i występujących artystów ale deszcz cieszył rolników.

Na zakończenie pamiątkowa fotka z prezesami ...Relacje z tegorocznego Krajowego Święta Ludowego w Gryficach w mediach:


Nasza fotorelacja z Krajowego Święta Ludowego w Gryficach:

 25 maja 2018 r. - Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Trzebuszu

W przed dzień uroczystości Krajowego Święta Ludowego w Gryficach, w piatek 25 maja 2018 roku w Trzebuszu odbyła się skromna uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy Pamięci Ludowców Osiedlonych na Ziemi Trzebiatowskiej.
W miejscowym kościele parafialnym odprawiona została msza św., a po niej w obecności przybyłych gości, pocztów sztandarowych a także mieszkańców sołectwa Trzebusz Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z prezesem Zachodniopomorskiego ZW PSL Jarosławem Rzepą odsłonili pamiątkową tablicę. Tablica ta upamiętnia nie żyjących już 35 ludowców, którzy jako pierwsi po wojnie tworzyli struktury PSL na tych ziemiach. Dzisiaj żyje już trzecie pokolenie ludowców, którzy przejmuja sztandar PSL i niosą go dalej... Leon Omelańczuk był inicjatorem formowania ruchu ludowego na ziemi trzebiatowskiej, pierwszym prezesem i fundatorem sztandaru. Przybyli na zachodnie ziemie osadnicy, ci z zielonymi legitymacjami i wolnościowymi ideałami w głowie, mieli nadzieję na mocną obecność ZSL w nowej, powojennej rzeczywistości. Wybory do Sejmu Ustawodawczego w maju 1947 rozwiały te złudzenia.
Więcej informacji na ten temat można przeczytać

Nasza fotorelacja ...

Kliknij aby powiększyć

 II Spotkanie seniorów ruchu ludowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego

23 maja 2018 r. o godz. 18:00 w Karczmie Solnej odbyło się II Spotkanie seniorów ruchu ludowego - członków PSL | Powiatu kołobrzeskiego.
Przybyłych seniorów i gości przywitał prowadzący spotkanie kol. Robert Kołodziejczyk - sekretarz zarządu powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski. Wśród poruszanych na spotkaniu tematów największe zainteresowanie wzbudziły te, które są najbardziej aktualne tzn.:
- zapoznanie z bieżącą działalnością PSL
- Krajowe Święto Ludowe w Gryficach
- "100-metrowa ławka na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski"

- propozycja dla emerytów i rencistów: "Emerytura bez podatku"
- wybór koordynatorów seniorów ruchu ludowego
Bardzo miłym akcentem było przybycie na spotkanie w towarzystwie kol. Heleny Rudzis-Gruchały i Juliana Figuły, zaproszonej Pani Anny Mieczkowskiej - kandydatki w nadchodzących wyborach samorządowych 2018 na Prezydenta Miasta Kołobrzeg.
Była to pierwsza okazja do bezpośredniego kontaktu ludowców z Panią Anną Mieczkowską, ale już wiemy, że spotkań będzie więcej bo otrzymaliśmy zaproszenie na kolejne, planowane w terminie późniejszym spotkanie w szerszym gronie dotyczące propozycji programowych dla seniorów. Jak sie dowiedzieliśmy, Pani Anna Mieczkowska poparła już projekt ludowców "Emerytura bez podatku" i sama jako kandydatka na Prezydenta Kołobrzegu ma też inne propozycje dla seniorów.
Ważnym punktem spotkania był wybór koordynatorów powiatowych seniorów ruchu ludowego.
Na czele ruchu seniorów stanęła kol. Krystyna Ciołek, a dodatkowo wybrano jeszcze kol. Jana Gobosza, Jerzego Jagusia i Grzegorza Jakóbickiego. Te osoby przejmą inicjatywę i będą reprezentować seniorów ruchu ludowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego, będą też współpracować z prezesami struktur powiatowych i gminnych.
Wszyscy zgodnie podkreślali, że istnieje potrzeba zorganizowania jeszcze w tym roku 1-2 tego typu spotkań. A okazji do spotkań w szerszym gronie w tym roku nie zabraknie.
Do zobaczenia już na najbliższym spotkaniu w Gryficach na Krajowym Święcie Ludowym 2018 ...

Kliknij aby powiększyć

 23 maja 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 21, 23-29 maja 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Unia mniej hojna dla Polski?
AKTUALNOŚCI: PSL chce zielonych targów w każdym mieście powiatowym
SAMORZĄD: Lubelskie. Wojewódzkie Święto Sadów
HISTORIA: 105. rocznica Święta Ludowego

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...
PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze Zielonego Sztandaru

 Zaproszenie na Krajowe Święto Ludowe do GryficJuż za dwa tygodnie, w sobotę 26 maja br. w Gryficach, na Placu Zwycięstwa odbędzie się Krajowe Święto Ludowe, na które serdecznie wszystkich zapraszają Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego kol. Władysław Kosiniak-Kamysz, Prezes ZW Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosław Rzepa i Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł.

W programie obchodów m.in.:

godz. 11:00 - Uroczyste rozpoczęcie
godz. 12:00 - Msza Św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP
godz. 13:30 - Przemarsz ulicami miasta na Plac Zwycięstwa
godz. 14:30 - Oficjalna część uroczystości, okolicznościowe przemówienia, wręczenie wyróżnień
godz. 16:00 - Występy artystyczne
godz. 19:00 - Występ gwiazdy wieczoru - grupy Czadoman
godz. 22:00 - Zakończenie imprezy

W części artystycznej zobaczymy m.in. występy zespołów i kapel ludowych, orkiestry dętej, solistki i tancerzy ale i grupa naszych najmłodszych dzieci i młodzieży.
Udostępnione będą stoiska z lokalnymi produktami, gastronomia, darmowe zjeżdżalnie, zawody sportowe, gry i zabawy dla dzieci.

Szczegółowe informacje nt tegorocznego Krajowego Święta Ludowego w mediach:

 Zaproszenie na drugie spotkanie Seniorów Ruchu Ludowego

 16 maja 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 20, 16-22 maja 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Dziedzictwo "Wici" wciąż żywe
AKTUALNOŚCI: PSL za podniesieniem renty socjalnej
SAMORZĄD: Dobrzy gospodarze małych ojczyzn
HISTORIA: Legenda Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici"

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 08 maja - Dzień Położnej, 12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

 Rocznica Przewrotu Majowego 1926 roku.

Dziś, 12 maja 2018 r. mija 92. rocznica Przewrotu Majowego dokonanego przez Józefa Piłsudskiego.
W ubiegłym roku członkowie PSL | Powiat kołobrzeski spotkali się przy ul. Witosa by wspomnieć tragiczne wydarzenia z tamtych majowych dni i uczcić pamięć poległych. Miejsce tego spotkania nie było przypadkowe, w Kołobrzegu jest ulica nazwana imieniem Wincentego Witosa ale niestety nie ma żadnego miejsca aby można było taką skromną uroczystość przeprowadzić. Zapalono znicze i w ten symboliczny sposób uczczono pamięć poległych żołnierzy i cywilów.

Dzisiaj w 92. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń, z uwagi na trwające prace remontowe tej ulicy odstąpiliśmy od takiego sposobu upamiętnienia, ale My ludowcy wiemy jaka była rola Józefa Piłsudskiego w Przewrocie Majowym i nie składamy kwiatów na jego pomniku 3-go Maja w dniu Święta Konstytucji 3 Maja.
Proszę zapoznać się z KALENDARIUM WYDARZEŃ PRZEWROTU MAJOWEGO,
z późniejszymi skutkami politycznymi i społecznymi zamachu, aby wiedzieć dlaczego dla ludowców jest to takie ważne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mądrość i odpowiedzialność za losy narodu najważniejszych osób w państwie: Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, Premiera RP Wincentego Witosa czy Marszałka Sejmu Macieja Rataja pozwoliły uniknąć dalszych bratobójczych walk i przelewania polskiej krwi. Tak się składa, że wszyscy byli przedstawicielami nurtu ludowego w polityce.
Bohaterowie tamtych dni:

Prezydent RP
Stanisław Wojciechowski

Premier RP
Wincenty Witos

Marszałek Sejmu RP
Maciej Rataj

Dzisiaj widzimy zbieżność sytuacji politycznej tej obecnej i tej z maja 1926 roku. Oby wydarzenia z roku 1926 były dla nas przestrogą i nauczką.
Pamiętajmy 215 żołnierzy i 164 cywilów poległych w dniach 12-15 maja 1926 roku w czasie Przewrotu Majowego 1926r.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!! [*]_ [*]_ [*]_

 Zaproszenie na Krajowe Święto Ludowe do GryficJuż za dwa tygodnie, w sobotę 26 maja br. w Gryficach, na Placu Zwycięstwa odbędzie się Krajowe Święto Ludowe, na które serdecznie wszystkich zapraszają Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego kol. Władysław Kosiniak-Kamysz, Prezes ZW Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosław Rzepa i Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł.

W programie obchodów m.in.:

godz. 11:00 - Uroczyste rozpoczęcie
godz. 12:00 - Msza Św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP
godz. 13:30 - Przemarsz ulicami miasta na Plac Zwycięstwa
godz. 14:30 - Oficjalna część uroczystości, okolicznościowe przemówienia, wręczenie wyróżnień
godz. 16:00 - Występy artystyczne
godz. 19:00 - Występ gwiazdy wieczoru - grupy Czadoman
godz. 22:00 - Zakończenie imprezy

W części artystycznej zobaczymy m.in. występy zespołów i kapel ludowych, orkiestry dętej, solistki i tancerzy ale i grupa naszych najmłodszych dzieci i młodzieży.
Udostępnione będą stoiska z lokalnymi produktami, gastronomia, darmowe zjeżdżalnie, zawody sportowe, gry i zabawy dla dzieci.

Szczegółowe informacje nt tegorocznego Krajowego Święta Ludowego w mediach:

 Wspieramy kampanie obywatelskiego komitetu Emerytura bez podatku

W sobotę 28 kwietnia br. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego kol. Władysław Kosiniak-Kamysz oficjalnie rozpoczął zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Emerytura bez podatku". Rząd PiS odrzucił ustawę zaproponowaną w trybie poselskim. Teraz do głosu dochodzą sami zainteresowani emeryci i renciści. Zgodnie z ustawą, projekt obywatelski musi zebrać co najmniej 100.000 podpisów. Wg GUS w 2017 roku w Polsce było blisko 9 mln emerytów i rencistów. Osiągnięcie ustawowej liczby podpisów nie powinno być trudne.
Poniżej zamieszczamy do pobrania i samodzielnego wydrukowania wzór listy poparcia (w wersji pdf), którymi oficjalnie można się posługiwać w tej akcji.

Kliknij aby pobrać >>>
Bardzo prosimy o jak najszersze aktywne włącznie się do akcji poprzez zbieranie podpisów na listach i przekazywanie podpisanych list do szefów struktur gminnych PSL | Powiat kołobrzeski.

Informacje nt powołania Obywatelskiego Komitetu "Emerytura bez podatku" w mediach:

 Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski w Siemyślu

W dniu 09 maja 2018 r., o godz. 19:00, odbyło się w Siemyślu posiedzenie wyjazdowe Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski. W posiedzeniu tym uczetniczyli: kol. Helena Rudzis-Gruchała, Lech Bany, Bogusława Kozłowska, Robert Kołodziejczyk, Jerzy Jaguś, Robert Jaruzel, Bogdan Mordarski, Eugeniusz Piątek, Piotr Szczygielski.
Posiedzenie otworzył i powitał wszystkich obecnych prezes ZG PSL w Siemyślu kol. Bogdan Mordarski, po czym przekazał prowadzenie posiedzenia Prezes Zarządu Powiatowego kol. Helenie Rudzis-Gruchale. Kol. Helena Rudzis-Gruchała zaproponowała przegłosowanie n/w porządku obrad:

1. Omówienie naszego udziału w Krajowym Święcie Ludowym, które odbędzie się 26 maja br. w Gryficach
2. Omówienie stanu przygotowań do wyborów samorzadowych 2018, w tym zapoznanie z bieżącymi pracami w ramach porozumienia.
3. Zapoznanie z obywatelskim projektem "Emerytura bez podatku" - zbieranie podpisów.
4. Bieżące sprawy organizacyjne.

Na początku posiedzenia zarządu powiatowego kol. Helena Rudzis-Gruchała zapoznała członków zarządu z zadaniami, jakie zostały przydzielone do wykonania w ramach organizacji Krajowego Święta Ludowego w Gryficach. Następnie omówiono bieżące sprawy dotyczące nadchodzących wyborów samorządowych. Tematyka ta będzie przewijała sie już na każdym posiedzeniu więc jeszcze wrócimy do niego na następnym posiedzeniu.
Kolejnym tematem posiedzenia było rozpoczęcie zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Emerytura bez podatku". Kol. Robert Kołodziejczyk rozdał wzory list do zbierania podpisów. Prezesi struktur gminnych zostali zobowiązani do rozprowadzenia list wśród swoich członków i sympatyków.
Na zakończenie podsumowaliśmy i omówiliśmy naszą bieżącą działaność, w tym ostatni wyjazd do Brukseli, pomysł kol. Roberta Kołodziejczyka zbudowania 100-metrowej ławki i pobicia rekordu z wpisem do ksiegi rekordów na 100-lecie odzyskania Niepodległości.
Na tym posiedzenie zakończono.

 09 maja 2018 r. - dzisiaj ukazał się bieżący numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 19, 09-15 maja 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Oszczędni śpią spokojnie
AKTUALNOŚCI: #SamiSwoi z PiS. Internetowa ofensywa młodych z PSL
KULTURA: Diamentowy Feniks dla Muzeum Niepodległości!
SAMORZĄD: PSL w powiecie lubelskim. Dobry gospodarz - aktywny samorząd

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

  Relacje z wizyty w Parlamencie Europejskim w kołobrzeskich mediach

W kołobrzeskich mediach pojawiły się relacje z wizyty ludowców z PSL | Powiat kołobrzeski w Brukseli. Gościliśmy tam w dniach 20-23 kwietnia br. na zaproszenie Posła do PE Czesława Siekierskiego - Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Relacje z naszej wizyty w Brukseli:

 08 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa, 73. rocznica zakończenia II Wojny Światowej.

Dzisiejsze kołobrzeskie obchody rocznicowe Narodowego Dnia Zwycięstwa rozpoczynają się o godz. 10:30 mszą św. w intencji poległych i żyjących polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej w Kościele Garnizonowym pw. Św. Macieja. Następnie o godz. 11:40 na Cmentarzu Wojennym odbędzie się oficjalna uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Chwały.

Relacje z przebiegu kołobrzeskich uroczystości:

Tragiczny bilans II Wojny Światowej.
Jako jedyny kraj Polska od pierwszego do ostatniego dnia wojny brała w niej udział, nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach świata. Ruch oporu stworzył największą na świecie armię podziemną i sprawne struktury administracyjne podziemnego państwa. Prawie każda partia polityczna starała się powołać własną siłę zbrojną. Ludowcy utworzyli Bataliony Chłopskie (ok. 170 tys), socjaliści - Gwardię Ludową, narodowcy - Narodową Organizację Wojskową i Narodowe Siły Zbrojne (ok. 75 tys), komuniści - Gwardię Ludową (od 1944 r. weszła w skład Armii Ludowej). Jednak największe znaczenie miały budowane od jesieni 1939 roku struktury podległe rządowi emigracyjnemu - Służba Zwycięstwu Polsce, przemianowana w listopadzie 1939 na Związek Walki Zbrojnej, a w 1942 roku na Armię Krajową (ok. 390 tys).
W wyniku II wojny światowej Polska straciła ok. 20% swego terytorium (wystarczy przypomnieć, iż obecny geometryczny środek Polski znajduje się ok. 175 km na zachód od takiegoż punku z okresu międzywojennego). Obszar II RP wynosił 389,6 tys. km.2 a po 1945 312,5 tys. km.2. Nie jest prawdą, co przez dziesięciolecia uparcie głoszono, że odebrane Niemcom tereny, obok rekompensaty za utracone ziemie na wschodzie miały wynagrodzić Polsce straty poniesione w czasie wojny. Były one bowiem zniszczone i to w dużo większym stopniu niż ziemie dawne. Gdy na ziemiach dawnych zniszczono 62% zakładów przemysłowych - na ziemiach zachodnich 73%, gdy na terenach dawnych zniszczono 20,6% zagród wiejskich - na terenach nowych 27,5%. Niemal całkowicie zniszczone było pogłowie zwierząt hodowlanych (np. na ziemiach odzyskanych było tylko 10% koni w porównaniu do stanu z 1938 r., na ziemiach danych odpowiednio 58%). Nie bez znaczenia były także grabieże dokonywane przez wycofujących się Niemców a następnie przez Armię Czerwoną. Warto pamiętać także o ogromnym wpływie na sytuację gospodarczą Polski problemów ludnościowych.
Wg oficjalnych zestawień II wojna światowa kosztowała życie ok. 30 760 tys. osób z czego w Europie zginęło 30 460 tys. osób. Największe straty ludnościowe odnotował ZSRR (17 mln) następnie Polska (6 mln), Niemcy (3,3 mln), Francja (0,6 mln). Porównując jednak liczbę strat do liczby mieszkańców danego państwa zestawienie to wygląda inaczej. Polska straciła najwięcej, bo ok. 20% stanu swojej ludności. ZSRR - 8,9%, Grecja - 6,8%, Austria - 5,7%, Niemcy - 5%. Polska poniosła największe straty materialne. Szacowano, że polski majątek narodowy został zniszczony w 38%.
Więcej informacji w:

 04 maja - Dzień Strażaka

  Kołobrzeskie obchody Narodowego Święta 3-go Maja

Już w ubiegłym roku Zarząd Powiatowy PSL w Kołobrzegu postanowił nie uczestniczyć w drugiej części obchodów Święta Konstytucji 3-go Maja tj. w przemarszu pod pomnik I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Prezes Zarządu Powiatowego PSL | Powiat kołobrzeski kol. Helena Rudzis-Gruchała wydała 28 kwietnia 2017 r. oświadczenie w tej sprawie. W uzasadnieniu czytamy m. in., że odmowa wzięcia udziału w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja pod pomnikiem I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego jest podyktowana szacunkiem do historii i dążeniem do propagowania prawdy historycznej. Chcemy w ten sposób pokazać nieprzemyślany wybór miejsca do przeprowadzenia uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
W tym roku ponownie mamy taką samą sytuację. Widać obecna władza nie słucha głosu ludu. A przez takie działanie zniekształca historię.
Więcej na temat stosunku Józefa Piłsudskiego do Konstytucji można przeczytać w artykule pt. Konstytucja marcowa - w cieniu Józefa Piłsudskiego (<<< kliknij na obrazek)O tegorocznych obchodach Narodowego Święta 3-go Maja na stronach kołobrzeskich mediów:


Errare humanum est, in errore perservare stultum.
Błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie - głupotą.

Seneka Starszy


Komu możemy zadydykować tą łacińską sentencję?

 1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy budzi w Polsce mieszane uczucia. Starszemu pokoleniu kojarzy się z latami propagandy, kiedy to urządzano wielkie pochody by uczcić ten dzień.
Dla młodych z kolei jest reliktem przeszłości nieodzownie związanym z komunizmem. Pierwotny charakter święta 1-go maja ze względu na PRL-owską przeszłość został zatracony. Dziś nikt prawie nie pamięta, że święto to jest przede wszystkim dniem robotników, a jego geneza związana jest z walką o najbardziej uniwersalny postulat międzynarodowego ruchu robotniczego - wprowadzenia ośmiogodzinnego czasu pracy. Więcej na temat historii Święta Pracy można przeczytać w artykule pt. "Do pracy rodacy" w portalu [Chojnice24.pl]

Kołobrzeskie obchody Święta 1-go Maja rozpoczną się o godz. 14:00 Festynem rodzinnym, a o godz. 17:00 koncertem Kołobrzeskiej Orkiestry Zdrojowej na scenie plenerowej RCK.

KWIECIEŃ 2018

Kołobrzeskie wsparcie - w kwietniowym numerze Ludowca Świętokrzyskiego

Ludowiec Świętokrzyski Nr 02, kwiecień 2018 r.

W numerze m.in.:


Świętokrzyscy ludowcy pytają posłów PiS: Gdzie te efekty?
Cytujemy: Wypowiedzi posłów z mównicy sejmowej
"Wstyd i Hańba". PiS wyrzuca strażaków ochotników z Placu Piłsudskiego
Wirus ASF pustoszy gospodarstwa
"Rzeczpospolita jest Kobietą"
By wesprzeć pracowników i pracodawców
Prosto z Brukseli - Dodatek informacyjny dr. Czesława Siekierskiego - deputowanego do PE
Dodatek Informacyjno-Ogłoszeniowy Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Oddział w Kielcach
Kołobrzeskie wsparcie

 25 kwiecień 2018 r. - dzisiaj ukazał się kolejny, podwójny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 17-18, 25 kwietnia - 08 maja 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Szpitalna dieta szkodzi pacjentom
SAMORZĄD: Lubelskie. Kolejne samorządy z unijnym dofinansowaniem
AKTUALNOŚCI: PSL - czas na obywatelski projekt "Emerytura bez podatku"
OPINIA: Czy godzi się w kraju, w którym... - R.Plebaniak

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Relacja z wizyty członków Zachodniopomorskiego PSL w siedzibie PE w Brukseli

W piątek, 20 kwietnia 2018 r., na parkingu przy restauracji McDonald's dołączył do nas kol. Piotr Iwat z PSL Koszalin i wspólnie punktualnie o godz. 22:00 wyruszyliśmy w podróż do Brukseli do siedziby Parlamentu Europejskiego. Po drodze zabieraliśmy ekipy ludowców w Gryficach, Nowogardzie, Goleniowie i Szczecinie. W Szczecinie spotkał się z nami Prezes Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosław Rzepa, niestety obowiązki nie pozwoliły mu na wyjazd ale pożegnał nas życząc miłego pobytu i szczęśliwego powrotu. Ten długo oczekiwany przez nas wyjazd zorganizowany był i przeprowadzony na zaproszenie Posła do PE kol. Czesława Siekierskiego i przy bardzo dużym zaangażowaniu i pomocy jego asystentów Andrzeja Szkotaka i Benedykta Olszewskiego.

Kliknij aby powiększyć

Sobota, 21 kwiecień br., ok. godz. 14:00
Dotarliśmy na miejsce. W hotelu Villa Royale przy Rue Royale 195 w Brukseli czekał już na nas asystent posła Benedykt Olszewski. Po zakwaterowaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Starego Miasta z naszym przewodnikiem panią Marią Kozińską. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć Ogród Botaniczny. Na kolacji byliśmy w greckiej restauracji Santorini Restaurant na Starym Mieście.


Kliknij aby powiększyć

Niedziela, 22 kwiecień br., ok godz. 09:00
Po śniadaniu wyruszyliśmy po kolejne przygody... po drodze byliśmy przy Atomium i wyruszyliśmy w dalszą podróż do małego miasteczka Brugia na zachodzie Belgii.Kliknij aby powiększyć

Po powrocie do Brukseli poszliśmy po kolacji na Stary Rynek aby poczuć klimat tego miejsca przy piwie i muzyce w wielonarodowym towarzystwie ...

Kliknij aby powiększyć

Poniedziałek, 23 kwiecień br., ok godz. 09:00
Po śniadaniu pożegnaliśmy już Hotel Villa Royale i ruszyliśmy na spotkanie z posłem PE Czesławem Siekierskim ...Kliknij aby powiększyć

Na zakończenie pamiątkowa fotka ...

  75. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia br. mija 75. Rocznica Powstania w getcie warszawskim.
Było to zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta. Powstanie w getcie warszawskim trwało do połowy maja 1943 r.
Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Pierwszym przywódcą powstania był Mordechaj Anielewicz (1919-1943).

 18 kwiecień 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 16, 18-25 kwiecień 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Świat na skraju wojny?
AKTUALNOŚCI: Tak uważają Polacy: PSL najlepiej dba o interesy rolników
SPOŁECZEŃSTWO: Komputery szkodzą dzieciom
WIEŚCI Z TERENU: Nasze ulice wasze piwnice

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer ...

 Wyrazy głębokiego żalu i współczucia ...

Nabożeństwo żałobne odbędzie się we wtorek, 17 kwietnia br., o godz. 11:00
w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Jedności Narodowej w Kołobrzegu.
O godz. 13:00 kondukt żałobny wyruszy z kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu
- informuje pogrążona w smutku Rodzina

  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W tym roku mija 78. Rocznica Zbrodni Katyńskiej - zbrodni, której ofiarami byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz inteligencja. Zginęło wówczas ponad 21 760 Polaków.
"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej"

 11 kwiecień 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 15, 11-17 kwiecień 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Bitwa o samorządy
AKTUALNOŚCI: Czy wirus ASF dotarł już do Wielkopolski? Gdzie jest rząd?
SAMORZĄD: Kolejne wsparcie zwrotne dla przedsiębiorców z Mazowsza
FELIETON: U.Pasławska Mieszkańcy Warmii i Mazur nie zarobią na Mundialu
PSYCHOLOGIA Jak zdemaskować kłamcę i nie dać się oszukać

Zamów prenumeratę lub kup pojedynczy numer...

  Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

W tym roku mija 78. Rocznica Zbrodni Katyńskiej - zbrodni, której ofiarami byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz inteligencja. Zginęło wówczas ponad 21 760 Polaków.
Natomiast 8 lat temu, w drodze na uroczystości zorganizowane z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, katastrofie uległ prezydencki samolot Tu-154. Pod Smoleńskiem zginęło wówczas 96 członków polskiej delegacji, a wśród nich m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, posłowie PSL: Leszek Deptuła, Wiesław Woda, Edward Wojtas, Sebastian Karpiniuk - poseł z Kołobrzegu (PO) i inni parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz załoga samolotu.
W dniu dzisiejszym kołobrzeskie obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 08:41 na Cmentarzu Komunalnym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Sebastiana Karpiniuka - Posła na Sejm RP, który zginął tragicznie w tej katastrofie.
A o godz. 17:00 w Bazylice Mniejszej odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Po mszy św. nastąpi przejście do miejsca nasadzenia Dębów Katyńskich na Skwerze Pionierów, gdzie odbędzie się zgromadzenie patriotyczne z udziałem kompanii honorowej WP, władz samorządowych, mieszkańców, Apel Pamięci i salwa honorowa.

  Zaproszenie na Krajowe Święto Ludowe organizowane przez Zachodniopomorskie PSL

Zaproszenie do Gryfic na Krajowe Święto Ludowe organizowane przez Zachodniopomorskie PSL.
Więcej szczegółów na stronie FB ( <<< kliknij na obrazek)

 Życzenia dla wszystkich świętujących Wielkanoc wg kalendarza juliańskiego


Z okazji Świąt Wielkiej Nocy
wszystkim, którzy świętują Wielkanoc wg kalendarza juliańskiego,
życzymy radosnego przeżywania chwil zmartwychwstania Pańskiego.
Abyśmy w tej radości umieli dostrzec,
że Chrystus przyszedł na świat aby nas zbawić.
Przyjął śmierć i Zmartwychwstał.
Grekokatolikom oraz prawosławnym życzymy w te święta dużo pogody ducha, miłości i zdrowia.
Niech te świąteczne dni będą okresem pełnym życzliwości i wiosennego słońca.


Xpuctoc Bockpec !!!

Prezes Zarządu i Zarząd Powiatowy
PSL | Powiat kołobrzeski

 04 kwiecień 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 14, 04-10 kwiecień 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Postawić tamę mowie nienawiści
SPOŁECZEŃSTWO: Stylem życia upodabniamy się do Amerykanów
FELIETON: U.Pasławska Rolnicy nie mogą płacić za nie swoje błędy
WIEŚCI Z TERENU: II Rajd Pieszy PSL "W rocznicę walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem 1945"

Zamów prenumeratę...

PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze Zielonego Sztandaru

MARZEC 2018

Życzenia Wielkanocne od Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza

Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzę

Aby politycy byli lepsi i bardziej odpowiedzialni za naród i państwo.
Aby polityka koncentrowała się wokół spraw najważniejszych dla ludzi.
Niech Polak Polakowi będzie bratem i siostrą.
Niech każdy człowiek, nawet w chwilach trudnych, pozostaje człowiekiem.
Niech to, czego pragnie każdy z nas: miłość, przyjaźń, życzliwość i szacunek
na trwałe zagoszczą w naszych sercach i w rodzinach.

Życzę pogody ducha, gdy świat zdaje się walić i sił,
by w miarę możliwości nasz świat czynić lepszym.
Niech realizują się nasze marzenia zawodowe i osobiste
a szczęście nigdy nie będzie dalej niż na wyciągnięcie ręki.
Niech sprzyja nam dobre zdrowie i daje poczucie,
że jesteśmy w najlepszym okresie swojego życia.

Obfitości łask Pańskich!

Władysław Kosiniak-Kamysz
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL
Jeśli chcesz odsłuchać życzeń Prezesa
Władysława Kosianiaka-Kamysza
zamieszczonych na Facebook-u
<<<< kliknij na fotkę obok

  Życzenia Wielkanocne od Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL

  Życzenia Wielkanocne od redakcji tygodnika Zielony Sztandar

 Życzenia Wielkanocne 2018

 28 marzec 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 13, 28 marzec - 03 kwiecień 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Mieszkanie - wciąż obiekt pożądania
SAMORZĄD: Zmieniamy zachodniopomorskie obszary wiejskie
AKTUALNOŚCI: #EmeryturaBezPodatku. PSL zapowiada projekt obywatelski
KULTURA: Cuda w Oziomoje

Zamów prenumeratę...

Informacja z Balu Noworocznego PSL 2018 w lutowym numerze Ludowca Świętokrzyskiego

Ludowiec Świętokrzyski Nr 01, luty 2018 r.

W numerze m.in.:


Rzeczpospolita Samorządowa - program wyborczy PSL
Relacja z Krajowej Konwencji Samorządowej
Cytujemy: Wypowiedzi posłów z mównicy sejmowej
PiS-u plan na rozwój Świętokrzyskiego: walić w Jarubasa
W obiektywie ...
Dodatek Informacyjno-Ogłoszeniowy Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Oddział w Kielcach
Nie żałują trzosa na pomnik Witosa

PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze Ludowca Świętokrzyskiego

 21 marzec 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 12, 21-27 marzec 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: OFE bis zamiast emerytury bez podatku?
Z TRYBUNY SEJMOWEJ - Genowefa Tokarska, Mieczysław Kasprzak
AKTUALNOŚCI - PSL zaprezentuje swój projekt ustawy reprywatyzacyjnej
KULTURA - Skarb Peru

Zamów prenumeratę...

 18 marca 2018 r. - Obchodów 73. rocznicy walk o Kołobrzeg c.d.

][ Rajd Pieszy członków, sympatyków PSL i ich rodzin
"W rocznicę walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem 1945"

W dniu 18 marca 2018 r., punktualnie o godz. 10:00 przed siedzibą Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" pod ratuszem spotkały się drużyny powiatowych struktur PSL z powiatów łebeskiego, sławieńskiego, koszalińskiego, grodzkiego m. Koszalin oraz drużyny struktur gminnych
PSL | Powiatu kołobrzeskiego - razem ok. 60 osób,
biorące udział w zorganizowanym przez PSL | Kołobrzeg
][ Rajdzie Pieszym członków, sympatyków PSL i ich rodzin
"W rocznicę walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 1945"
.
Po przywitaniu wszystkich uczestników przez Komandora Rajdu kol. Roberta Kołodziejczyka, przedstawieniu programu imprezy i rozdaniu gadżetów podzielono uczestników na dwie grupy i pierwsza grupa udała się na zwiedzanie Muzeum a druga w tym czasie szukała odciśniętej głowy Adabara. Następnie grupy zamieniły się i na zakończenie tego etapu trasy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe na schodach kołobrzeskiego ratusza. Trzeba zaznaczyć, że kapitanem ekipy z powiatu łobeskiego był starosta powiatu łobeskiego kol. Paweł Marek, a ekipy z powiatu sławieńskiego był starosta powiatu sławieńskiego kol. Jan Krawczuk. Na czele ekipy gospodarzy stał radny wojewódzki, wiceprezes Zarządu Powiatowego PSL kol. Lech Bany.


Kliknij aby powiększyć

W tym roku osobami prowadzącącymi na trasie rajdu byli nasi przyjaciele związani z Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis": historyk, muzealnik, twórca muzeum Robert Maziarz oraz pani dyrektor muzeum Ewa Wendland. Wiedza jaką dzielili się z nami podczas przemarszu w kierunku molo, przystając przy pomnikach, czy poźniej w Karczmie podczas prelekcji była ogromna.
Po pierwszym etapie wyruszyliśmy w kierunku pomnika "Żołnierzom poległym w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu w marcu 1945".


Kliknij aby powiększyć

Przy pomniku dowiedzieliśmy się więcej szczegółów z historii tego miejsca i obelisku. Obowiązkowym elementem było uczczenie poległych żołnierzy i zapalenie zniczy. Oczywiście pamiątkowa fotka zrobiona. W tym roku nie mieliśmy już problemu z flagami przy pomniku. Z uwagi na inscenizacje Boju o Kołobrzeg przy molo zmuszeni byliśmy skorygować naszą trasę i zamiast iść do budynku dworca kolejowego poszliśmy najkrótszą drogą do molo. Na miejsce inscenizacji dotarliśmy na czas... Tłumy publiczności, mieszkańców i turystów obserwowało ponad 300 rekonstruktorów, kilkanaście jednostek sprzetu z tamtych czasów. Wspaniała atmosfera, piękna pogoda i ciekawa, pełna niespodzianek lekcja historii - wszystko na raz pozostawi niezapomniane wrażenia. Fotorelacja poniżej:


Kliknij aby powiększyć

Głównym punktem naszego programu było punktualnie o godz. 13:00 złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Wszyscy uczestnicy naszego rajdu zgromadzili się przy pomniku. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć żołnierzy jednostek polskich i radzieckich poległych podczas walk o zdobycie Kołobrzegu - Chwała Bohaterom !!!, a także broniących miasto żołnierzy niemieckich
- Gloria Victis !!! Zwycięzcą jest Historia !!!
W delegacji byli starostowie powiatów sławieńskiego kol. Jan Krawczuk i łobeskiego kol. Paweł Marek, delegacji przewodniczył radny wojewódzki kol. Lech Bany.


Kliknij aby powiększyć

Ostatnim etapem naszego programu było przejście bulwarem nadmorskim, po drodze mijając pomnik kmdr Stanisława Mieszkowskiego, a następnie ul. Towarową na nowy Most Portowy i miejsce docelowe Karczma Solna. Przystając przy pomniku mogliśmy dowiedzieć się o ciekawym życiorysie pierwszego Kapitana kołobrzeskiego portu, późniejszego Dowódcy Floty i Komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej kmdr Stanisława Mieszkowskiego. Pozostała nam już tylko droga do Karczmy Solnej i ciepły posiłek :-). Po drodze widzieliśmy kołobrzeski port handlowy i port jachtowy.
Po dotarciu do Karczmy i zajęciu miejsc, poczęstowaniu się ciastem i herbatą (kawą) czekaliśmy z niecierpliwością na prelekcję Roberta Maziarza, o której słyszeliśmy już w muzeum. Tam nie mieliśmy czasu na wysłuchanie a tu w przyjemnych warunkach z ciekawością "przeniesiemy się w czasie". Ale zanim to nastąpiło kol. Robert Kołodziejczyk króciutko podsumował przebieg rajdu, podziękował za dzielne uczestnictwo i wspólnie z kol. Lechem Banym wręczono przedstawicielom instytucji i kapitanom drużyn okolicznościowe dyplomy. I tym sposobem pani dyrektor Ewa Wendland stała się "dyplomowaną" dyrektorką placówki muzealnej :-)


Kliknij aby powiększyć

Na zakończenie relacji pozostała jeszcze jedna, ważna informacja do przekazania, kto wie może najważniejsza? Uczestnicy II Rajdu Pieszego PSL zebrali i dorzucili swoją cegiełkę 401,50 zł na budowę Pomnika Wincentego Witosa w Kielcach. Cieszymy się, że w trakcie podsumowania rajdu w Karczmie Solnej udało nam się wesprzec jeszcze jedną szczytną ideę. W ten sposób zachodniopomorskie PSL aktywnie uczestniczy w imprezach z cyklu Na 100-lecie odzyskania nieodległości Polski.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia w Kołobrzegu za rok...

 Uroczyste obchody 73. rocznicy walk o Kołobrzeg - Cmentarz Wojenny

W dniu 16 marca 2018 r., o godz. 16:00 nasza delegacja PSL | Powiatu kołobrzeskiego pod przewodnictwem Prezes Zarządu Powiatowego - kol. Heleny Rudzis-Gruchały wraz z pocztem sztandarowym i delegacją z kwiatami wzięła udział w głównych rocznicowych uroczystościach na Cmentarzu Wojennym, organizowanych przez Prezydenta Miasta Kołobrzeg.
W zgromadzeniu patriotycznym z asystą kompani honorowej WP, orkiestry SG, grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających żołnierzy 1. Armii WP udział wzięli zaproszeni kombatanci, goście honorowi, delegacje służb mundurowych a także przedstawiciele władz i armii z Niemiec.
Po okolicznościowych przemówieniach, salwie honorowej, licznie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Chwały, w tym m.in. i nasza delegacja PSL | Powiatu kołobrzeskiego w składzie kol. Helena Rudzis-Gruchała, Lech Bany, Bogusława Kozłowska.

Kliknij aby powiększyć

 13 marzec 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 11, 13-19 marzec 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Polska wieś w Unii Europejskiej
SAMORZĄD: Samorząd zaczyna się w sołectwie
HISTORIA: Ku chwale partyzantów
ROLNICTWO: Wielka debata o ASF

Zamów prenumeratę...

 73. rocznica walk o Kołobrzeg - zaproszenie na ][ Rajd Pieszy PSL

Chcąc uczcić 100 - lecie odzyskania Niepodległości Polski oraz 73. rocznicę walk o Kołobrzeg Zarząd Miejsko-Gminny PSL | Kołobrzeg organizuje

][ Rajd Pieszy członków, sympatyków PSL i ich rodzin
"W rocznicę walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem 1945"

Jeżeli chcesz poznać tegoroczny program rajdu, trasę marszu a także szczegóły organizacyjno-finansowe kliknij na przycisk ][ Rajd Pieszy PSL powyżej (po prawej stronie). Zgłoszenia drużyn tel. 792-624540


 11 marca - Dzień Sołtysa

 10 marca 2018 r. - Dzień Mężczyzny

 08 marca 2018 r. - Dzień Kobiet

 07 marzec 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 10, 07-13 marzec 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Młodzi, wolni i ... rozrzutni
Z TRYBUNY SEJMOWEJ: K.Paszyk Komornika będą obowiązywać przejrzyste zasady
ZESZYT HISTORYCZNY: J.Pohoski 1889-1940 W cieniu prezydenta
KULTURA: Stanisław Mikołajczyk - patron mojej szkoły, mój patron
PRAWO: Ograniczenia w sprzedaży alkoholu w gminach

Zamów prenumeratę...

 I Ogólnopolskie Spotkanie Kobiet "Rzeczpospolita jest kobietą" - zaproszenie

Zgłoszenia na wyjazd do Warszawy chętnych pań do dnia 08 marca br. tel. do prezesów kół gminnych

 01 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu ...
Początek preambuły Ustawy z dnia 03 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
(Dz.U. 2011 nr 32 poz. 160)

Stanowisko klubu PSL ... ws. projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przedstawione przez posła Tadeusza Sławeckiego , Sejm RP, 3 lutego 2011 r.
KLIKNIJ...

LUTY 2018

 28 luty 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 09, 28 luty - 06 marzec 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Fachowiec pilnie poszukiwany
Z TRYBUNY SEJMOWEJ: M.Kasprzak Chcemy likwidować szarą strefę
ZESZYT HISTORYCZNY: Dr J.Gmitruk Chłopi i Żydzi w panoramie dziejów
REPORTAŻ: W.Z.Kruk Przejdziem Wisłę, przejdziem... Wołgę
PRAWO: Sprzeczne wyroki sądów ws. zmian nazw ulic

Zamów prenumeratę...

 Relacja ze spotkania Zachodniopomorskiego PSL w Świnoujściu

W dniach 23-24 lutego 2018 r. w Świnoujściu, w Rezydencji Royal Park przy ul. Wyszyńskiego 10, Zarząd Wojewódzki Zachodniopomorskiego PSL z Prezesem kol. Jarosławem Rzepą na czele zorganizował spotkanie pragnąc zainicjować powstanie Forum Kobiet Zachodniopomorskiego PSL.
Była to okazja do wspólnego świętowania Dnia Kobiet, które obchodzimy co prawda 8 marca ale kalendarz imprez marcowych jest tak napięty, że musieliśmy przenieść nasze świętowanie na końcówkę lutego br. Gościem specjalnym była Wiceprezes PSL, posłanka na Sejm RP - kol. Urszula Pasławska.
W programie spotkania był czas na przyjemne spotkanie naszych pań ze stylistką i wizażystką, a także na rozmowy o polityce z kol. Urszulą Pasławską.
Bardzo miła niespodzianka czekała na uczestników w trakcie zwiedzania na drugi dzień Fortu Gerharda - co widać na fotkach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że istnieje potrzeba organizowania częściej tego typu spotkań.
Całość fotorelacji poniżej...Kliknij aby powiększyć

 21 luty 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 08, 21-26 luty 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Trzeba obronić Wspólną Politykę Rolną
FELIETON: U.Pasławska Krajobraz po reformie edukacji
ZESZYT HISTORYCZNY: Dr J.Gmitruk Rola M.Rataja w dziejach Polski
KULTURA: J.Wojciewski Jak sierżant Wehrmachtu ocalił relikwie św. Wojciecha

Zamów prenumeratę...

PSL | Powiat kołobrzeski w tym numerze Zielonego Sztandaru

 Dzień Myśli Braterskiej

Dzień Myśli Braterskiej (ang. World Thinking Day)
- święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie.
22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857-1941)

 14 luty 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 07, 14-20 luty 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Ludowcy i wieś pomagali Żydom w okresie okupacji
M.Ferreras-Tascón Kamieniczki pod wiatr
T.Hurkała Polska lokalna krok po kroku traci wolność
E.Jabłoński Nie lekceważyć PiS

PSL | Kołobrzeg w tym numerze Zielonego Sztandaru: Zaproszenie Prezesa ZW Zachodniopomorskiego PSL do Świnoujścia

Jeszcze nie rozpoczęliśmy naszego tradycyjnego Balu Noworocznego PSL 2018 a już otrzymaliśmy od Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL zaprosznie na następną imprezę.
W dniach 23-24 lutego 2018r., w Świnoujściu, w Rezydencji Royal Park przy ul. Wyszyńskiego 10, Zarząd Wojewódzki Zachodniopomorskiego PSL chce zainicjować powstanie Forum Kobiet Zachodniopomorskiego PSL.
Ponieważ w m-cu marcu tradycyjnie obchodzony jest 8-go Dzień Kobiet i 10-go Dzień Mężczyzn, a kalendarz imprez marcowych jest już zapełniony - gościmy przecież 18-go marca u nas, w Kołobrzegu ekipy powiatowe PSL na II Rajdzie Pieszym członków, sympatyków PSL i ich rodzin "W rocznicę walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem 1945" (więcej informacji nt rajdu TUTAJ), połączono te trzy okazje i w dniach 23-24 lutego br. będziemy świętować w Świnoujściu.
W programie imprezy m.in.:
23.02.2018 (piątek)
godz. 15.30Rejestracja w recepcji Rezydencja Royal Park (nocleg 100 zł/osoba w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem)
dla kobietdla mężczyzn
godz. 16.30 - 17.30Spotkanie z posłanką PSL - Urszulą Pasławską"Długie, niezwykle ważne rozmowy o (nudnej) polityce" przy kawie i kominku lub spacer "dziką plażą"
godz. 17.30 - 20.20Warsztaty ze stylistką i wizażystkąSpotkanie z posłanką PSL - Urszulą Pasławską
godz. 20.30Wspólna przepyszna kolacja przy muzyce na żywo
24.02.2018 (sobota)
godz. 8:00śniadanie (szwedzki stół)
godz.10.00zwiedzanie Fortu Gerharda i podziemi
godz.12:00zakończenie imprezy

Zapisy i szczegóły organizacyjne u swoich prezesów organizacji gminnych

 Spotkanie koła Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg

W dniu 08 lutego 2018r., o godz. 16:00 w Karczmie Solnej w Kołobrzegu odbyło się długo oczekiwane, kilkakrotnie przekładane spotkanie członków Koła Miejsko-Gminnego kołobrzeskiego PSL. Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Julian Figuła powitał przybyłych wszystkich uczestników spotkania i poinformował o porządku spotkania. Następnie głos zabrał wiceprezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Robert Kołodziejczyk.
Zapoznał członków koła z naszą działalnością w całym 2017 roku. Bardzo miłym akcentem była projekcja filmu ze zdjęciami ze wszystkich imprez w jakich braliśmy udział.
Aby obejrzeć film kliknij na obrazek poniżej ->

Była do okazja do zapoznania i pochwalenia się dotychczasowymi osiągnięciami obecnych członków naszego Koła Miejsko-Gminnego PSL.
Oczywiście bardzo miłym akcentem było przedstawienie obecnym naszych nowych członków - przyjętych na ostatnim posiedzeniu Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg. Przy kawie i deserze w bardzo miłej atmosferze mogliśmy przypomnieć sobie historię kołobrzeskiego ruchu ludowego i wymienić wspomnieniami i pomysłami na przyszłość.
Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Julian Figuła nawiązał też do przedsięwzięć jakie czekają nas w zbliżających się miesiącach: najbliższy - 23 lutego -wyjazd do Świnoujścia na Forum Kobiet Zachodniopomorskiego PSL i spotkanie z Posłanką na Sejm RP (PSL) - Urszulą Pasławską,
18 marca - II Rajd Pieszy członków i sympatyków PSL, którego jesteśmy organizatorem i bardzo ważne, 26 maja - Krajowe Święto Ludowe 2018 w Gryficach.
Wszyscy zgodnie podkreślali, że istnieje potrzeba organizowania częściej tego typu spotkań w gronie członków Koła.


Kliknij aby powiększyć

 07 luty 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 06, 07-13 luty 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Wojna o prawdę
Praca dla młodych - projekt PSL już w sejmie
Lubelskie - po 100 km dróg na 100-lecie niepodległej
J.Szczepańczyk - patrzeć dalej, widzieć więcej

Zamów prenumeratę...

 Relacja z tegorocznego Balu Noworocznego PSL | Powiatu kołobrzeskiego 2018

03 lutego 2018 r., o godz. 18:00 tradycyjnie Bal Noworoczny PSL | Powiatu kołobrzeskiego rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Polskiego Stronnictwa Ludowego - Roty.
Debiutujący w roli prowadzącego tegorocznego balu kol. Robert Jaruzel przywitał zaproszonych gości, a wśród nich posłów na Sejm RP, przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli:
1. Adama Stadnika - posła na Sejm RP IX kadencji (ZSL)
2. Marka Hoka - posła na Sejm RP (PO)
3. Annę Mieczkowską - Członka Zarządu woj. zachodniopomorskiego (PO), kandydatkę na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg
4. Lecha Banego - radnego sejmiku woj. zachodniopomorskiego (PSL), wiceprezesa Zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej
5. Tomasza Tamborskiego - Starostę Powiatu kołobrzeskiego
6. Helenę Rudzis-Gruchałę - Wicestarostę Powiatu kołobrzeskiego
7. Janusza Gromka - Prezydenta Miasta Kołobrzeg
8. Wiolettę Dymecką - Radną Rady Miasta Kołobrzeg (PdK WD)
9. Jacka Kusia - Przewodniczącego kołobrzeskich struktur SLD
10. Adama Dzika - Radnego Rady Powiatu kołobrzeskiego (PSL)
11. Marka Dołkowskiego - wójta Gminy Siemyśl
12. Grzegorza Starczyka - wójta Gminy Dygowo
13. Mirosława Terleckiego - wójta Gminy Rymań
Bardzo miło było nam gościć Dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Szczecinie - kol. Damianę Nowak oraz koleżanki i kolegów ze struktur Białogardzkiego PSL z prezesem Zarządu Powiatowego kol. Janem Ciszkiem na czele. Przywitano także prezesów Zarządów Gminnych PSL powiatu kołobrzeskiego:
      - kol. Juliana Figulę - Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg
      - kol. Lecha Banego - Prezesa Zarządu Gminnego PSL | Rymań
      - kol. Bogdana Mordarskiego - Prezesa Zarządu Gminnego PSL | Siemyśl
      - kol. Roberta Jaruzela - Prezesa Zarządu Gminnego PSL | Dygowo
A szczególnie i serdecznie przywitano osoby nie będące członkami PSL ale bliskie naszym ideałom, które zechciały spędzić ten wieczór w naszym towarzystwie...
Bardzo miłym akcentem było odczytanie listu Prezesa PSL kol. Władysława Kosiaka-Kamysza.

"Uprzejmie dziękuję za zaproszenie (...)
Bardzo żałuję, że ze względu na podjęte wcześniej zobowiązania nie mogę uczestniczyć w tym miłym wydarzeniu
(...)
Drogie Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo,
z okazji Nowego Roku życzę Wam przede wszystkim dobrego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności,
wytrwałości i satysfakcji z realizacji postawionych sobie celów.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za zaproszenie.
Ufam, że wyjątkowy, noworoczny nastrój spotkania uczyni dzisiejszą ludową uroczystość w Kołobrzegu niepowtarzalną i niezapomnianą.
"
z pozdrowieniami
Władysław Kosiniak-Kamysz

Kliknij na obrazek aby przeczytać całość podziękowania -->

Głos w imieniu organizatorów zabrała Prezes Zarządu Powiatowego PSL | Powiatu kołobrzeskiego kol. Helena Rudzis-Gruchała. W swoim przemówieniu podsumowała mijający rok, sytuację PSL, wskazała na problemy kraju pod rządami PiS. Odniosła się także do nadchodzących wyborów samorządowych, a zwłaszcza do porozumienia, w której kołobrzeski PSL uczestniczy podkreślając, że to najlepszy wybór. Pochwaliła także decyzję o poparciu kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej (PO).
Aby wysłuchać całość przemówienia kliknij na fotkę powyżej.
Przy okazji naszego Balu Noworocznego PSL wspomagamy osoby potrzebujące, kwestując na ich rzecz. W tym roku także była taka możliwość. W godzinach od godz 19:00 do 21:00 w holu przy stoliku Paweł Kownacki - student Politechniki Koszalińskiej wraz z rodzicami (KRS 0000308316) prosili o nasze wsparcie finansowe. Dzieki hojności uczestników Balu udało się zebrać kwotę 2450 zł.
Wsparliśmy także inicjatywę Społecznego komitetu budowy pomnika Wincentego Witosa w Kielcach zbierając datki na wykupienie cegiełki. Uzbierano kwotę 523 zł.
Po części oficjalnej, z przemówieniami na parkiet zaprosił nas zespół muzyczny Ritmo, który grał nam tego wieczoru. Jako atrakcja balu wystąpiła czternastoletnia skrzypaczka Sandra Cygan grając nam na elektrycznych skrzypcach utwory aktualne ale i klasyczne. Ze sceny utalentowana, młoda artystka schodziła żegnana gromkimi brawami.
Dziękujemy Komitetowi Organizacyjnemu, a w szczególności kol. Bogusławie Kozłowskiej za trud włożony w przygotowanie imprezy. Dziękujemy także personelowi FREGATA Sala Bankietowa i Kawiarnia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się to przeprowadzenia tego udanego Balu.
Do zobaczenia na kolejnych naszych imprezach, najbliższa już 23 lutego br. w Świnoujściu, a 18 marca zapraszamy na II Rajd Pieszy w Kołobrzegu.

Kliknij na fotkę powyżej aby obejrzeć filmik na YouTube
O tegorocznym Balu Noworocznym PSL | Powiatu kołobrzeskiego w kołobrzeskich mediach:

Nasza fotogaleria ...

Kliknij aby powiększyć

 Kampanii promującej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości c.d.

W październiku 2017 r. czynnie przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej kampanii Polskiego Stronnictwa Ludowego promującej stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, której bohaterem jest trzykrotny Premier II RP - Wincenty Witos.
Dzięki staraniom kol. Bogdana Mordarskiego kolejne dwa banery zawisły na terenie gminy Siemyśl. Pierwszy w miejscowości Charzyno przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Wodnej.
Drugi pojawił się w miejscowości Siemyśl przy głównej ulicy Kołobrzeskiej.

Dzięki uprzejmości naszych członków i sympatyków dotychczas banery pojawiły się pierwszy na 13 km DK Nr 11 Kołobrzeg - Koszalin, przy skrzyżowaniu ul. Kołobrzeskiej z ul. Rolną, w Sianożętach gm. Ustronie Morskie. A drugi na 92 km DK Nr 6 Szczecin - Koszalin, przy przystanku autobusowym w Dębicy gm. Rymań.
Więcej na temat tej kampanii na stronie wiesci24.pl

STYCZEŃ 2018

 31 stycznia 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 05, 31 stycznia - 06 luty 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Doświadczenia samorządowe
5 zaskakujących propozycji w programie samorządowym PSL
J.Szczepańczyk Nepexit
Strażackie oskary po raz drugi

Zamów prenumeratę...

29 stycznia 2018 r. - Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował za podpisy ...Koleżanki i Koledzy,
Szanowni Państwo,
Drodzy Rolnicy

z początkiem 2018 roku rolnikom został podniesiony wiek emerytalny
Rozgoryczeni rolnicy nie mogli uwierzyć, że PiS aż tak ich oszukało. (...)
Dlatego bez zbędnej zwłoki podjeliśmy działania aby powołać Obywatelski Komitet godnej emerytury dla rolników. (...)
Z radością informuję, że pod inicjatywą ustawodawczą
"Dobra Emerytura" zebraliśmy ponad 120 tys. podpisów.
18 stycznia br. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył na ręce Marszałka Sejmu RP projekt przygotowanej ustawy. (...)
To nasza wspólna praca, upór i wytrwałość zadecydowały o osiągnięciu wymaganej liczby podpisów.
PSL nie pozostawi wsi z problemami, których nie potrafi rozwiązać rząd PiS. (...)
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zbieranie podpisów.
Szczególnie gorąco dziękuje Koleżankom i Kolegom z PSL, przyjaciołom z FML, ZMW oraz OSP.


z pozdrowieniami
Władysław Kosiniak-Kamysz
<-- Kliknij na obrazek aby przeczytać całość podziękowania

 24 stycznia 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 04, 24-30 stycznia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Konwencja i program ludowców "RZECZPOSPOLITA SAMORZĄDOWA"
AKTUALNOŚCI: Ocalmy rolników - jest 120 tys. podpisów pod projektem
ZESZYT HISTORYCZNY: Kobiety w ruchu ludowym
SAMORZĄD: W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Zamów prenumeratę...

 ][ Rajd Pieszy członków, sympatyków i ich rodzin - zapowiedź.


Chcąc uczcić 100 - lecie odzyskania Niepodległości Polski oraz 73. rocznicę walk o Kołobrzeg Zarząd Miejsko-Gminny PSL | Kołobrzeg organizuje
][ Rajd Pieszy członków, sympatyków i ich rodzin "W rocznicę walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem 1945"


Początek Rajdu: 18 marca 2018 r. (niedziela), godz. 10:00


godz. 10:00 godz. 10:15 godz. 12:00 godz. 13:00 godz. 14:10 godz. 18:00

- Miejsce zbiórki - Ratusz, Plac Ratuszowy
- Zwiedzanie Muzeum "Patria Colbergiensis", Bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP
- Inscenizacja walk o Kołobrzeg - grupy rekonstrukcyjne
- Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Zaślubin z Morzem, przemówienia
- Biesiada Karczma Solna, gorący posiłek, rys historyczny, konkursy
- Zakończenie Rajdu, rozdanie dyplomów, podsumowanie

Na dzień dzisiejszy, nie zmieni się miejsce, termin i godzina rozpoczęcia rajdu. Ustalenia szczegółowe mogą ulec zmianie.Do pobrania (kliknij przycisk lub baner powyżej):
Regulamin Rajdu wraz z Karty zgłoszeń drużyny i Oświadczenia uczestników
Zgłoszenia uczestników:
Robert Kołodziejczyk nr tel. 792-624 54O, e-mail zarzad@psl.kolobrzeg.pl

 22 stycznia - 144. rocznica urodzin Wincentego Witosa

W dniu 22 stycznia 1874 r., w Wierzchosławicach koło Tarnowa urodził się Wincenty Witos. Ukończył szkołę elementarną w rodzinnej wsi. Był rolnikiem, działaczem społecznym, samorządowcem i politykiem związanym z ruchem ludowym. Od 1905 r. był radnym Rady Powiatowej w Tarnowie.
W latach 1908-31 pełnił funkcję wójta Wierzchosławic. Od 1908 r. był posłem Sejmu Krajowego we Lwowie, zaś w latach 1911-18 posłem w Radzie Państwa w Wiedniu. Był członkiem władz powiatowych i okręgowych chłopskich organizacji społeczno-gospodarczych. Od 1895 r. należał do Stronnictwa Ludowego (od 1903 r. Polskiego Stronnictwa Ludowego), a od 1913 r. do Polskiego Stronnictwa Ludowego-Piast.
Podczas I wojny światowej zwolennik utworzenia niepodległego państwa z ziem wszystkich zaborów. W 1918 r. przewodniczył Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie, został także prezesem PSL-Piast.
W 1919 r. został wybrany do Sejmu Ustawodawczego RP, gdzie przewodniczył Klubowi Parlamentarnemu PSL-Piast. Trzykrotny premier (1920-21, 1923 i 1926). Jeden z przywódców Centrolewu. Po utworzeniu Stronnictwa Ludowego (1931 r.) prezes Rady Naczelnej i Zarządu Okręgowego w Małopolsce. W 1930 r. aresztowany z przyczyn politycznych i uwięziony w Brześciu nad Bugiem, został skazany na 1,5 roku więzienia.
W 1933 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Do kraju powrócił w marcu 1939 r. We wrześniu 1939 r. aresztowany przez Niemców, odmówił współpracy przy próbach powołania kolaboracyjnego rządu. W 1941 r. powrócił do Wierzchosławic pozostając do końca okupacji niemieckiej w areszcie domowym. W 1945 r. prezydium Krajowej Rady Narodowej uczyniło go wiceprezydentem bez jego wiedzy i zgody. Od sierpnia 1945 r. prezes PSL, pozostawał w opozycji wobec władz komunistycznych. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Pochowano go w kaplicy rodzinnej na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach.

 22 stycznia 2018 r. - 155. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.

Chwała Bohaterom !!! Pamiętamy !!!

 21-22 stycznia - życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

 Wyjazd ekipy PSL | Powiatu kołobrzeskiego na Krajową Konwencję Samorządową do Kraśnika

W dniu 19 stycznia 2018r., o godz. 09:00 członkowie PSL | Powiatu kołobrzeskiego kol. Robert Kołodziejczyk, Bogdan Mordarski, Jerzy Jaguś i Zbigniew Budziosz wyruszyli w drogę do Szczecina aby dołączyć do ekipy Zachodniopomorskiego PSL pod przywództwem Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL kol. Jarosława Rzepy udającej się do Kraśnika (woj. lubelskie) na:

Nasza podróż trwała blisko 15 godzin z kilkoma przystankami. Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować pani Dyrektor Biura PSL w Szczecinie kol. Damianie Nowak za przepyszne kanapki przygotowane przez nią osobiście. Po północy, zmęczeni dotarliśmy do miejsca naszego noclegu - Hotelu Hampton by Hilton w Lublinie. W sobotę rano, wypoczęci, odświeżeni, po pysznym śniadanku, uśmiechnięci ruszyliśmy w dalszą drogę - cel: Sala gimnastyczna Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku. Lubelskie PSL już na wjeździe do miasta witało uczestników przybywających na Konwencję Samorzadową PSL.
Na miejscu przed wejściem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z transparentem [PSL Pomorza Zachodniego]

Sama Krajowa Konwencja Samorządowa PSL w Kraśniku jest początkiem kampanii ludowców przed tegorocznymi wyborami samorządowymi.
W pierwszej części konwencji mieliśmy okazję usłyszeć głos nie znanych polityków PSL ale zwykłych ludzi, często nie będącymi członkami PSL-u: starosty, sołtysa, strażaka z OSP czy lekarza - dyrektora szpitala. Część artystyczną zapewnił nam występ zespołu Kalina Folk. W części drugiej podczas swojego wystąpienia prezes PSL kol. Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował plan dla "małych ojczyzn", jedyny dokument programowy z konwencji
Program Wyborczy Ludowców na Wybory Samorządowe 2018
"RZECZPOSPOLITA SAMORZĄDOWA"

(Aby pobrać kliknij na obrazek)
Jako najważniejsze wymienił pomysł zwolnienia z podatków i składek rent i emerytur. Zapowiedział także działania proekologiczne: zdecydowaną walkę ze smogiem poprzez zorganizowany system pomocy państwa w wymianie pieców grzewczych i postawienie na odnawialne źródła energii. Według prezesa PSL 50 proc. energii w Polsce powinno być wytwarzane właśnie w ten sposób, co ma nas uniezależnić pod względem energetycznym od innych państw. Wśród innych planów są m.in. tworzenie świetlic tzw. "reymontówek" w każdej gminie czy budowa targów w każdym powiecie, na których rolnik mógłby sprzedawać bezpośrednio swoje produkty bez opłat targowych. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w mocnych słowach odniósł się także do krążących w ostatnich dniach informacji o możliwym rozwiązaniu klubu parlamentarnego PSL w związku z odejściem jednego z posłów.
"Kto sprzeniewierzył się naszej idei, kto wybrał drogę na skróty, dla niego nie ma dziś i w przyszłości miejsca w PSL".
Podkreślił też, że PSL w wyborach samorządowych do sejmików i powiatów "chce iść własną drogą" pod własnym sztandarem.
Całość wystąpienia Prezesa, a także inne fragmenty konwencji do obejrzenia na filmikach:


Bardzo wymownym gestem było w trakcie wystąpienia zdjęcie marynarki i zakasanie rękawów i późniejsze odrzucenie krawatów. Na zakończenie tradycyjnie korzystając z okazji połamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia.
Nie zapomniano o pamiątkowych fotkach. Była też okazja do wsparcia idei budowy pomnika Wincentego Witosa w Kielcach. Wszyscy nasi koledzy wsiadając do autokaru mieli cegiełki w ręku jako swoisty bilet na drogę powrotną :-)


Kliknij aby powiększyć

 Spotkanie z seniorami ruchu ludowego PSL | Kołobrzeg

W dniu 18 stycznia 2018r., o godz. 16:00 w Karczmie Solnej w Kołobrzegu odbyło się długo oczekiwane spotkanie z seniorami ruchu ludowego kołobrzeskiego PSL. Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Julian Figuła powitał przybyłych gości i wszystkich uczestników spotkania i poinformował o celu spotkania z seniorami ruchu ludowego. Następnie głos zabrał wiceprezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL | Kołobrzeg kol. Robert Kołodziejczyk.
Zapoznał uczestników spotkania z naszą działalnością w całym 2017 roku. Bardzo miłym akcentem była projekcja filmu ze zdjęciami ze wszystkich imprez w jakich braliśmy udział.
Aby obejrzeć film kliknij na obrazek poniżej ->

Była do okazja do pochwalenia się dotychczasowymi osiągnięciami obecnych członków jak i okazja do wspomnień z lat ubiegłych. Przy kawie i deserze w bardzo miłej atmosferze mogliśmy przypomnieć sobie historię kołobrzeskiego ruchu ludowego - szczególnie wtedy gdy wśród zaproszonych gości był były wiceprezes zarządu wojewódzkiego PSL - kol. Marek Kuchciak. Pod koniec ubiegłego roku odbyło się w Szczecinie spotkanie z seniorami, na którym kol. Jerzy Jaguś zaprosił korzystając z okazji kol. Adama Stadnika - byłego Posła na Sejm RP na spotkanie do Kołobrzegu. Niezwykle miło było nam teraz gościć naszego kolegę ze Szczecina, który przebywa na wypoczynku w jednym z kołobrzeskich hoteli. Jego wystąpienie było okazją do dyskusji o roli seniorów ruchu ludowego w kształtowaniu pracy obecnych ludowców.
Wszyscy zgodnie podkreślali, że istnieje potrzeba organizowania częściej tego typu spotkań. A okazji do spotkań w szerszym gronie w tym roku nie zabraknie. Już zapowiedzi najbliższych imprez wydają się interesujące ... 03 lutego - Bal Noworoczny 2018, 18 marca - II Rajd Pieszy, no i najważniejsza impreza ludowa w kraju 26 maja - Krajowe Święto Ludowe w Gryficach, którego jesteśmy współgospodarzami.


Kliknij aby powiększyć

 17 stycznia 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 03, 17-23 stycznia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Asy ludowców w wyborach samorządowych
FELIETON: A.Jarubas Moja naiwna nadzieja
OPINIA: J.Rzepa Co zrobić, aby PSL wygrało wybory samorządowe
WYWIAD: S.Sosnowski W samorządach zaczyna się Polska

Zamów prenumeratę...

 zapowiedź Balu Noworocznego PSL | Powiat kołobrzeski 2018

W dniu 03 lutego 2018 r., o godz. 18:00 spotkamy się tradycyjnie jak co roku na Balu Noworocznym PSL | Powiatu kołobrzeskiego 2018.
Wśród zaproszonych gości będą m. in. posłowie, prezes Zarządu Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego PSL - kol. Jarosław Rzepa, liderzy kołobrzeskich partii politycznych, a także przedstawiciele lokalnej władzy w tym m.in. starosta kołobrzeski, prezydent miasta Kołobrzeg, wójtowie i przedstawiciele kołobrzeskich organizacji współpracujących z PSL. Nie może zabraknąć i nas - ludowców z PSL|Powiatu kołobrzeskiego. W tym roku bal odbędzie się ponownie w Sali Bankietowej Fregata w Kołobrzegu.
Szefem komitetu organizacyjnego została kol. Helena Rudzis-Gruchała. Koszt uczestnictwa ustalono na 130 zł/osoba, zgłoszenia przyjmują szefowie struktur gminnych PSL. Menu jest już ustalone, orkiestra zamówiona, na początku roku z niecierpliwością czekamy na ten sobotni wieczór 03 lutego br. aby zabawić się przy muzyce w gronie ludowców.
Do zobaczenia na Balu Noworocznym PSL 2018 !!!

 10 stycznia 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 02, 10-16 stycznia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Pułapka władzy na partie
dr R.Plebaniak Miałkość prezydentury
Zeszyt Historyczny: Ludowcy w obozach koncentracyjnych
M.Ferreras-Tascón Lud ma głos

Zamów prenumeratę...

 Wyrazy głębokiego żalu i współczucia ...

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 10 stycznia br., o godz. 13:20
w kaplicy cmentarnej,
po mszy św., ok. godz. 14:00 kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Komunalny w Kołobrzegu
- informuje pogrążona w smutku Rodzina

 Odszedł od nas przeżywszy 76 lat nasz kolega Ryszard Balczewski

Cześć Jego Pamięci !!!      [']_ [']_ [']

 Spotkanie Noworoczne 2018 Zachodniopomorskiego PSL w Szczecinie

W dniu 07 stycznia 2018r., o godz. 12:00 mszą św. w Bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie przy asyście pocztów sztandarowych rozpoczęło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne 2018 Zachodniopomorskiego PSL.
Mszę św. celebrował metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. Wśród uczestników obecni byli przybyli goście Prezes PSL - kol. Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Województwa Lubuskiego - Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, a także radni, starostowie, burmistrzowie, wójtowie i prezesi firm i organizacji współpracujących z PSL oraz delegacje struktur powiatowych Zachodniopomorskiego PSL.
Byliśmy i My - przedstawiciele PSL | Powiat kołobrzeski.
Po mszy św. wszyscy przeszliśmy na oficjalną część uroczystości do Opery na Zamku gdzie przywitał nas zespół ludowy Swaty z Będzina.
Prezes Zachodniopomorskiego PSL kol. Jarosław Rzepa powitał przybyłych gości i wszystkich uczestników spotkania, krótko podsumował miniony rok i życzył nam wszelkiej pomyślności, sukcesów i wytrwałości w Nowym Roku 2018.
Następnie głos zabrał zaproszony na nasze spotkanie Prezes PSL - kol. Władysław Kosiniak-Kamysz. Całość przemówienia można obejrzeć na filmie...
Po oficjalnych, okolicznościowych przemówieniach, ksiądz kanonik podziękował ludowej rodzinie PSL za liczne przybycie, złożył życzenia i poświęcił opłatek. Wśród kolęd w wykonaniu Swatów złożyliśmy sobie nawzajem życzenia łamiąc się opłatkiem. Część artystyczną Spotkania Noworocznego PSL 2018 uświetnił występ artystów szczecińskiej Opery na Zamku. Artyści schodzili ze sceny żegnani gromkimi brawami. Następnie wszyscy przeszli do foyer. Stoły zastawione były tradycyjnymi regionalnymi potrawami i wyrobami z zachodniopomorskich gospodarstw. Kawa, herbata, ciastko - czego nam jeszcze potrzeba? Była to wspaniała okazja do wspólnego spotkania w gronie ludowców i okazja do zrobienia fotki z prezesami :-) Tym bardziej przyjemna bo zaszczycona obecnością Prezesa PSL - kol. Władysława Kosiniaka-Kamysza i innych gości.
Do siego Roku!!!


Kliknij aby powiększyć

 Zaproszenie na Krajową Konwencję Samorządową PSL

20 stycznia 2018 r. (sobota), o godz. 10:00 w Kraśniku (woj. lubelskie) odbędzie się Krajowa Konwencja Samorządowa PSL, podczas której zaprezentowany zostanie program Polskiego Stronnictwa Ludowego dla samorządu.
Oczywiscie na Konwencji nie może zabraknąć przedstawicieli Zachodniopomorskiego PSL z Prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL kol. Jarosławem Rzepą na czele.
Ze Szczecina już 19 stycznia br. (piątek) wyruszy autokar zabierając po drodze uczestników z poszczególnych struktur powiatowych PSL.
PSL | Powiat kołobrzeski reprezentować będą kol. Robert Kołodziejczyk, Bogdan Mordarski i Zbigniew Budziosz.

 Życzenia świąteczne dla wyznawców prawosławia i innych obrządków wschodnich.

Wieczorem 06 stycznia br., w Wigilie, zakończy się Bożonarodzeniowy post, który trwa od 28 listopada 2017 r. A już następnego dnia 07 stycznia br., prawosławni chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie według Kalendarze Juliańskiego, który różni się od Gregoriańskiego o 13 dni.
Oprócz Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Boże Narodzenie obchodzi Serbska, Czarnogórska, Ukraińska, Gruzińska i Jerozolimska Cerkiew.

 Życzenia Noworoczne od Redakcji Tygodnika Zielony Sztandar

 02 stycznia 2018 r. - w dniu dzisiejszym ukazał się pierwszy w tym roku numer tygodnika

Zielony Sztandar Nr 01, 01-09 stycznia 2018 r.

W numerze m.in.:


TEMAT TYGODNIA: Wyrwać emerytów z biedy.
J.Szczepańczyk Przyjaciele i wrogowie.
T.Hurkała Samotni i słabi na własne zyczenie.
dr R.Plebaniak PSL było, jest i będzie potrzebne całemu narodowi.

Zamów prenumeratę...

 Zaproszenie na tradycyjne Spotkanie Noworoczne PSL 2018 w Szczecinie ...

Zarząd Wojewódzki PSL Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza na tradycyjne
Spotkanie Noworoczne PSL 2018, które rozpocznie się 07 stycznia 2018 r. o godz. 12:00
mszą św. w Bazylice, a następnie przejdziemy do Opery na Zamku przy ul. Korsarzy 34

STYCZEŃ 2018